16. MFF Tofifest: Znamy zwycięzców

29.10.2018 12:58

Na sobotniej gali zamknięcia 16. MFF Tofifest poznaliśmy laureatów nagród. Przebojem festiwalu i podwójnym laureatem okazał się film „Girl” Lukasa Dhonta.

Grażyna Szapołowska

fot. Lukasz Piecyk/REPORTER

Decyzją Jury Konkursu Filmów Pełnometrażowych On Air, w składzie którego znaleźli się: przewodniczący Robert Gliński, Julia Kijowska, Łukasz Maciejewski, Agnieszka Żulewska, Adam Woronowicz i Magnus Von Horn, Grand Prix — Złotego Anioła dla najlepszego filmu otrzymał „Girl” w reżyserii Lukasa Dhonta.

Wyróżnienie przypadło filmowi „Dear Son” w reżyserii Mohameda Bena Atti.

W Konkursie Shortcut Jury pod przewodnictwem Magdaleny Łazarkiewicz w składzie: Anna Zamecka, Michalina Olszańska, Marcin Bortkiewicz, Marcin Sauter postanowiło przyznać Złotego Anioła za odkrywczy, autorski język i gęstość opisu świata Raymundowi Ribayi Gutierrezowi za film „Judgement”.

Jury wyróżniło też: fabułę „Wren Boys” w reżyserii Harry’ego Lightona za ostrość widzenia i nieoczywistą narrację, animację „III” Marty Pajek za sensualność i emocjonalną głębię oraz dokument „Prisoner of Society” podpisany przez Rati Tsiteladze za dotkliwy i osobny obraz człowieka w opresji.

W konkursie From Poland, w którym jurorami są nasi widzowie, zwyciężył film „Kamerdyner” Filipa Bajona.

Jury młodych wybrało film „Summer Survivors” Mariji Kavtaradze za niebywałą lekkość, z jaką mówi o trudnych tematach.

Jury studenckie nagrodziło film „Girl”.

Na gali przyznano także nagrody Flisaka. Odebrali je twórcy, który przyczyniają się do promocji regionu kujawsko-pomorskiego. W tym roku wyróżniono nimi wybitną aktorkę Grażynę Szapołowską oraz producenta Dawida Janickiego.

Specjalny Złoty Anioł trafił do rąk Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Złotego Anioła za całokształt twórczości przyznano Mai Komorowskiej.

Źródło: materiały prasowe

Przeczytaj więcej