35. Przegląd Kabaretów PAKA

09.04.2019 13:48

W dniach 11-14 kwietnia w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się jubileuszowa, 35. edycja Przeglądu Kabaretów PAKA – jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych imprez kabaretowych w kraju. Miło nam ogłosić, iż tytuł Gospodarza Przeglądu objęło w tym roku Miasto Kraków.

35. Przegląd Kabaretów PAKA

Jubileuszowy program wymyka się nostalgicznym tendencjom – festiwal otwiera filmowa premiera pełnej kabareciarzy komedii romantycznej, a kolejne wieczory prowadzą widza przez finał konkursu, konkurs piosenki, wieczór improwizacji, pojedynki kabaretowe, wieczór stand-up aż po galę finałową i wręczenie pierwszych w historii PAKI statuetek – Złotych Sucharów 2019. Wreszcie – nie zabraknie afterparty, w ramach Rekonstrukcji Rotundy w gościnnych progach Nowohuckiego Centrum Kultury.

PREMIERA „CZEKAJĄC NA MIŁOŚĆ”
11 kwietnia, czwartek, 20.00

Tegoroczną PAKĘ otwiera premiera filmu Tomka Łupaka „CZEKAJĄC NA MIŁOŚĆ” na podstawie „Law, Law, Law” Władysława Sikory – przewrotna komedia romantyczna pełna kabareciarzy. To klasyczna, baśniowa historia z brzydką królewną i pięknym królewiczem, który zmuszony przez rodziców, musi się ożenić z brzydulą.

Na ekranie m.in.: Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Władysław Sikora, Ewa Błachnio, Agnieszka Litwin Olga Łasak, Waldemar Sierański, Wojciech Kamiński, Przemysław Żejmo.

FINAŁ KONKURSU
12 kwietnia, piątek, 18.00 i 13 kwietnia, sobota, 17.00

Sercem PAKI od czasu jej powstania jest konkurs młodych kabaretów – wśród jego laureatów dość wymienić Kabaret Moralnego Niepokoju, Ani Mru-Mru, Kabaret Młodych Panów, Grupę Rafała Kmity czy Kabaret Mumio. W tegorocznych potyczkach zobaczymy ośmiu finalistów, prezentujących naprawdę szerokie spektrum scenicznych zabiegów komicznych – od tradycyjnego kabaretu, przez komedię muzyczną, piosenkę surrealistyczne działania parateatralne, aż po stand-up. Nie zabraknie zaskakujących powrotów – po latach wśród finalistów znalazł się ponownie Kabaret D.N.O!

Tegoroczni finaliści: Kabaret Czołówka Piekła, Damian Kubik, Kabaret A Jak!, Kabaret D.N.O, Kwiatkowski i Bank, Arkadiusz „Pan” Pawłowski, Po OmacKu, Klub Szyderców Bis.

Konkursowi głównemu towarzyszyć będzie konkurs piosenki o Nagrodę specjalną im. Mirka Wujasa – założyciela PAKI.

Prowadzenie: Piotr GUMA Gumulec

Fascynujące działania tu i teraz, improwizacja z publicznością, potyczki przygotowane specjalnie na jeden wieczór i po raz pierwszy – wieczór stand-upu to kolejne dania, które serwuje tegoroczna PAKA.

PAKOWSKIE IMPROWIZACJE
12 kwietnia, piątek, 21.00

Znana krakowskiej publiczności Grupa AD HOC połączy siły z wrocławskim składem Narwani z kontekstu (koneserom kabaretu łudząco może ona przypominać Kabaret CHYBA w poszerzonym składzie) w wieczorze komedii improwizowanej, której gośćmi
będą Joanna KOŁACZKOWSKA i Wojciech TREMISZEWSKI. Gwarantowane dwie godziny niesamowitej zabawy tu i teraz, w oparciu o sugestie publiczności i oprawę muzyczną krakowskiego Improbandu.

POJEDYNKI KABARETOWE
13 kwietnia, sobota, 20.00

W tegorocznych Pojedynkach Kabaretowych PAKI zmierzą się po raz pierwszy kabareciarze i stand-uperzy. W przygotowanej specjalnie na tę okazję serii pojedynków staną kabarety: CZESUAF i FiFa-RaFA naprzeciw dwójki niepokornych stand-uperów
o przeszłości kabaretowej: Grzegorza DOLNIAKA i Bartosza GAJDY. O wyniku tego starcia, jak zwykle, zadecyduje publiczność!

Prowadzenie pojedynków: Tomasz JACHIMEK.

WIECZÓR STAND-UP
13 kwietnia, sobota, 21.30

W sobotę odbędzie się pierwszy w historii PAKI Wieczór STAND-UP – zaprezentuje się piątka znanych z kabaretowej sceny komików, którzy z powodzeniem realizują się również jako soliści. Przed mikrofonem staną: Ewa BŁACHNIO, Grzegorz DOLNIAK, Bartosz GAJDA, Tomasz JACHIMEK i Łukasz KACZMARCZYK.

GALA FINAŁOWA & ROZDANIE ZŁOTYCH SUCHARÓW 2019
14 kwietnia, niedziela, 20.30

Po raz pierwszy w historii PAKI, w uznaniu dla twórczości kabaretowo-rozrywkowej nagrodzonych, w ramach realizowanej na żywo w Telewizji POLSAT Gali Finałowej, rozdane zostaną Złote Suchary 2019! W tym wyjątkowym wieczorze oprócz nagrodzonych gości zaprezentują się m.in.: Finaliści 35. PAKI, Para Numer Dwa, Mikołaj Cieślak i Paweł Koślik, Kabaret Koń Polski, Kabaret CZESUAF.

Prowadzenie gali: Ewa Błachnio, Bartosz Gajda i Robert Korólczyk

Oprawa muzyczna: The Jobers

REKONSTRUKCJA ROTUNDY (AFTERPARTY!)
piątek-niedziela, 12-14 kwietnia, około 23.00

Najczęściej pojawiającym się elementem niemal każdej rozmowy o historii PAKI jest… Rotunda. Legendarna „klimatyzowana sala” i budowana przez dekady atmosfera. Ponieważ zamknięcie klubu na stałe uniemożliwiło nam zorganizowanie PAKI w jej
pierwotnej lokalizacji – w tym roku postanowiliśmy podjąć się karkołomnej próby Rekonstrukcji Rotundy w gościnnych przestrzeniach NCK-u! Wieczorne niespodzianki ogłosimy niebawem!

BILETY

Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne za pośrednictwem stron paka.pl, biletyna.pl oraz
w kasach Nowohuckiego Centrum Kultury. Na afterparty wstęp wolny!

PROGRAM:

11 kwietnia 2019 (czwartek)
g. 20.00 „Czekając na miłość” (PREMIERA!)
komedia Tomka Łupaka na podstawie „Law, Law, Law” Władysława Sikory

12 kwietnia 2019 (piątek)
g. 18.00 FINAŁ Konkursu Głównego – dzień 1
Kabaret Czołówka Piekła, Damian Kubik, Kabaret A Jak!, Kabaret D.N.O, Konkurs
Piosenki, prowadzenie: Piotr GUMA Gumulec
g. 21.00 Pakowskie Improwizacje
Grupa AD HOC, Narwani z Kontekstu, Joanna Kołaczkowska i Wojciech Tremiszewski

13 kwietnia 2019 (sobota)
g. 17.00 FINAŁ Konkursu Głównego – dzień 2
Kwiatkowski i Bank, Arkadiusz „Pan” Pawłowski, Po OmacKu, Klub Szyderców Bis,
Konkurs Piosenki, prowadzenie: Piotr GUMA Gumulec
g. 20.00 Pakowskie Pojedynki „KABARET vs. STAND-UP”
Kabaret CZESUAF, Kabaret FiFa-RaFa, Grzegorz Dolniak, Bartosz Gajda; prowadzenie:
Tomasz Jachimek
g. 21.30 Wieczór STAND-UP
Ewa Błachnio, Grzegorz Dolniak, Bartosz Gajda, Tomasz Jachimek, Łukasz Kaczmarczyk

14 kwietnia 2019 (niedziela)
g. 20.30 Gala Finałowa & Wręczenie Złotych Sucharów 2019
m. in. Finaliści 35. PAKI, Para Numer Dwa, Mikołaj Cieślak i Paweł Koślik, Koń Polski,
Kabaret CZESUAF; prowadzenie: Ewa Błachnio, Bartosz Gajda i Robert Korólczyk; oprawa
muzyczna: The Jobers

Organizator zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w programie.

Aktualny program na stronie 35.paka.pl

biuro festiwalowe:
Aneta Tabiszewska
aneta.tabiszewska@paka.pl
+48 514 425 827
dyrektor festiwalu:
Piotr Chlipalski
piotr.chlipalski@paka.pl
+48 609 883 994
Gospodarzem Przeglądu jest Miasto Kraków. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa

Przeczytaj więcej