Dzień Otwarty Profilaktyki Raka Piersi

12.10.2018 14:53

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II - małopolski lider profilaktyki i edukacji prozdrowotnej - zaprasza w środę, 17 października br. na Dzień Otwarty pod  hasłem Zrób mammografię dla siebie i swoich bliskich.

Dzień Otwarty Profilaktyki Raka Piersi

Warto przy tej okazji przypomnieć, że to jeden z licznych projektów realizowanych w prowadzonym przez dr n. med. Annę Prokop-Staszecką Szpitalu. Inicjuje on wiele programów profilaktycznych i podejmuje szeroko zakrojone działania edukacyjne dla pacjentów. Dotyczą one spraw, które w sposób szczególny są ważne dla zdrowia mieszkańców Małopolski. To dlatego Szpital prowadzi programy przeciwdziałające smogowi oraz służące profilaktyce chorób płuc, mózgu, serca czy chorób zakaźnych.

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym  im. Jana Pawła II zrealizowano już ok. 57 projektów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, wiele z nich w ramach partnerstwa z jednostkami naukowymi oraz przedsiębiorcami.

Pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych na programy profilaktyki zdrowia i edukacji pacjentów zajmuje się Dział Wspierania Badań i Rozwoju, który obecnie realizuje: 20 projektów własnych, 43 badania kliniczne, 17 projektów dofinansowanych i 40 badań statutowych. Celem wszystkich przedsięwzięć jest strategiczny rozwój Szpitala i kreowanie ścieżek rozwoju zarówno kadry medycznej, jak i administracyjnej.

„Zrób mammografię dla siebie i swoich bliskich!”

 – Dzień Otwarty 17 października 2018 r., godz. 9.00-15.00

Wstęp wolny, rejestracja: 12 614-33-55

plakat

Szpital Jana Pawła II zaprasza na Dzień Otwarty, który jest częścią dwuletniego projektu „Zrób mammografię dla siebie i swoich bliskich!” realizowanego przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II od 1 marca 2017 roku.

W ramach profilaktyki raka piersi, w godzinach od 9.00 do 15.00 w Szpitalu Jana Pawła II będzie można nie tylko wykonać bezpłatną mammografię (NFZ w wieku od 50 do 69 roku życia) lub USG piersi (kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia niezakwalifikowane do mammografii), ale również  wysłuchać wykładów Profilaktyka i leczenie raka piersi i zobaczyć film Zrób mammografię dla siebie i swoich bliskich. Będzie możliwość nauki samobadania piersi na fantomach, dzięki czemu łatwiej i szybciej ocenia się stan zagrożenia chorobą. W programie także: konkursy wiedzy, pomiar ciśnienia krwi i pomiar poziomu glukozy i analiza składu masy ciała z konsultacją dietetyczną. Na spotkanie można przyjść z dziećmi, będzie na nie czekała animatorka z ofertą malowania twarzy i wspólnego modelowania baloników. Na wszystkich, którzy skorzystają z zaproszenia, czeka poczęstunek.

Rak piersi w 90% nie boli, a zdiagnozowany we wczesnym stadium może być całkowicie wyleczony. Dlatego tak ważne jest regularne badanie. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet,  z jego powodu co roku umiera 5 tys. Polek. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia, występuje częściej po menopauzie. Niestety w naszym kraju z możliwości bezpłatnie oferowanych badań korzysta mniej niż połowa uprawnionych do niej Polek, podczas gdy w krajach skandynawskich prawie 95%.

Październik od wielu lat jest „Miesiącem Świadomości Raka Piersi. To doskonały moment, by przypomnieć o tym, jak ważne jest samobadanie piersi, jak radzić sobie z ich bolesnością i dlaczego tak ważne jest systematyczne robienie mammografii u kobiet o podwyższonym ryzyku.

 „Ten program i ten szpital jest gotowy wziąć odpowiedzialność za panie, które zechcą do nas przyjść, żeby się przebadać. Zapewniam, że to nic nie kosztuje, badanie jest przeprowadzane sprawnie i prawie 99% kobiet uzyskuje wynik „zdrowa”. Ale dla tego jednego procenta chorych warto przeprowadzić badanie u wszystkich.” – dr n. med. Anna Prokop-Staszecka, Dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II

„W ramach tego projektu organizujemy różnego rodzaju wsparcie, otwarte spotkania dla kobiet, na uniwersytetach trzeciego wieku. Szczególną uwagę zwracamy na te miejsca w Małopolsce, z których zgłasza się najmniej kobiet.” - mgr Katarzyna Olbrych, Kierownik Projektu „Zrób mammografię dla siebie i swoich bliskich!”

Gośćmi specjalnymi Dnia Otwartego będą: Urszula Nowogórska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego i Honorowa Patronka Projektu oraz Maria Borowiecka, Prezes Krakowskiego Towarzystwa „Amazonki”.

Patronat medialny wydarzenia Dnia Otwartego: Telewizja Kraków i Meloradio.