Miej "Zdrowie pod kontrolą"

04.04.2018 11:10

Po raz kolejny, tym razem 7 kwietnia, Galeria Warmińska zaprasza na cenioną i lubianą przez olsztynian akcję "Zdrowie pod kontrolą", podczas której będzie można wykonać wiele profilaktycznych badań, m.in. mammografię, EKG, czy spirometrię. 

Miej "Zdrowie pod kontrolą"

Wiosenna odsłona akcji profilaktycznych badań będzie wyjątkowo bogata i różnorodna. "Ponieważ poprzednie edycje naszych akcji cieszyły się ogromnym zainteresowaniem postanowiliśmy rozbudować wachlarz badań i porad" - mówi dyrektor Galerii Warmińskiej Michał Tur. 
Choć większość badań będzie można wykonać 7 kwietnia, to już 6 kwietnia pod Galerią Warmińską zaparkuje specjalistyczny pojazd, w którym będzie można wykonać badanie w kierunku osteoporozy czy badanie słuchu. Osteobus stanie przy fontannie. 
7 kwietnia w Galerii Warmińskiej będą wykonywane m.in. EKG, spirometria, pomiar wydychanego tlenku węgla, będzie można sprawdzić stan uzębienia i ostrość wzroku. Chętni będą mogli sprawdzić ciśnienie i poziom glikemii. Mammografię bezpłatnie będą mogły wykonać panie w wieku od 50 do 69 lat, które w ostatnich 2 latach nie miały wykonywanego tego badania. Wszystkie inne panie, które chciałby się poddać temu specjalistycznemu badaniu będą mogły to zrobić odpłatnie (koszt 80 zł).
"Ponieważ profilaktyka jest szalenie ważna przygotowaliśmy także wiele punktów służących właśnie badaniom profilaktycznym" - dodaje Tur. Wśród takich stoisk będzie m.in. to, na którym panie i panowie będą się mogli nauczyć samokontroli piersi, będą udzielane porady dietetyczne i pokazy udzielania pierwszej pomocy. Jedno ze stoisk będzie poświęcone problemom związanym z częstą przypadłością seniorów - nietrzymaniem moczu. 
7 kwietnia będzie działał także kącik zdrowej stopy. Specjaliści będą analizowali także prawidłowość postawy ciała. 
Nowością w tym wydaniu akcji będą porady dotyczące integracji sensorycznej, o której dyskutują na szkolnych korytarzach niemal wszyscy rodzice. Będzie się można dowiedzieć, jakim dzieciom integracja sensoryczna może pomóc np. w poprawie koncentracji, czy koordynacji ruchowej.  
Po raz pierwszy także będą udzielane porady logopedyczne i neurologopedyczne oraz porady psychologiczne. 
Kolejne punkty - punkt, w którym będzie można oddać krew oraz punkt Fundacji DKMS, która gromadzi potencjalnych dawców szpiku kostnego - nie są nowością. "Ale takich akcji nigdy dość. Przypominamy, że dzięki akcjom w Galerii Warmińskiej udało się odnaleźć już kilku genetycznych bliźniaków i pomóc chorującym na białaczki" - przypomina dyrektor Tur. 

Tradycyjnie już w czasie "Zdrowia pod kontrolą " jedno ze stoisk będzie przeznaczone dla dzieci - będzie to tzw. "Szpital Pluszowego Misia", w którym dzieci będą się opiekowały chorymi pluszakami i w ten sposób oswajały z białymi lekarskimi i pielęgniarskimi fartuchami.  "Mamy nadzieję, że dzięki temu stoisku z badań nie będą musieli rezygnować ani rodzice, ani dziadkowie mający pod opieką dzieci" - dodaje dyrektor Tur.

Na badania i konsultacje w Galerii Warmińskiej nie trzeba się wcześniej zapisywać.

Organizatorem akcji bezpłatnych badań i konsultacji medycznych w Galerii Warmińskiej jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny - IFMSA-Poland.