Mop parowy - jak wybrać najlepszy?

08.12.2021 14:25

Mop parowy to urządzenie, które coraz częściej pojawia się w domach i mieszkaniach. Dzięki wytworzeniu wysokiej temperatury i pary może skutecznie usunąć nawet zaschnięty brud i uporczywe plamy na podłodze i to bez korzystania z detergentów. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy sprzęt tego rodzaju? Podpowiadamy.

Mop parowy - jak wybrać najlepszy?

fot. Materiały partnerskie

Duży pojemnik na wodę

Czyszczenie całego domu z pomocą mopa parowego z pewnością zajmuje zawsze nieco czasu. Przy większości sprzętów tego typu co około pół godziny trzeba uzupełniać wodę w urządzeniu. Warto więc już na wstępie rozejrzeć się za urządzeniem dopasowanym do naszych potrzeb pod tym względem. Jeśli dysponujemy dużą ilością pokoi i sporym metrażem to warto ułatwić sobie pracę i znaleźć urządzenie z pojemnym zbiornikiem. Oczywiście w takim przypadku należy liczy się z tym, że taki mop będzie adekwatnie więcej ważył. Przyjmuje się, że średnio około 400 mililitrów wody wystarcza na około 15 minut mopowania. Absolutnym minimum jest więc urządzenie o zbiorniku co najmniej 500 ml.

Moc mopa parowego

Nie sposób zwrócić uwagę na moc urządzenia. Standardem jest około 1200 W i jest to wartość w zupełności wystarczająca do domowych potrzeb. Generalnie moc odpowiada za to jak szybko urządzenie nagrzewa wodę i jakim tempie jest w stanie generować parę. Jeśli kwestie finansowe nie są dla nas przeszkodą to warto wybrać taki z jak największą mocą. W ten sposób zaoszczędzimy czas, a urządzenie wykaże się największą sprawnością.

Wielofunkcyjność mopa

Niektóre z urządzeń to wielofunkcyjne sprzęty. Można nimi umyć nie tylko podłogę, ale również płytki w łazience, szyby i lustra, a nawet odświeżyć tapicerkę w samochodzie. Dzięki wymiennym końcówkom możliwe jest dotarcie do wąskich przestrzeni i skutecznie usuwanie zaschniętego brudu w zakamarkach kuchni. Do zestawu dołączony jest zwykle też elastyczny wąż, który pozwala przesyłać parę do różnych zakątków meblach, czy na ścianach.

Komfort pracy

Mop parowy powinien być wyposażony przede wszystkim w długi kabel. Jest to element usprawniający i ułatwiający pracę na dużych powierzchniach w domu. W ten sposób nie musimy po przejściu do innego pokoju zmieniać gniazdka. Alternatywą dla długich przewodów są mopy o zasilaniu akumulatorowym. Długi czas ładowania, spora waga oraz cena to trzy zasadnicze wady dla których to rozwiązanie nie jest tak bardzo popularne.

Niektóre modele wyposażone są w jednorazowe, mocne uderzenie pary aktywowane za pomocą specjalnego przycisku. Przydaje się to, aby usunąć trudniejsze zabrudzenia i zaschnięty brud bez konieczności czasochłonnego szorowania.