Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – czy nowy właściciel może kontynuować OC?

10.03.2023 15:26
Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – czy nowy właściciel może kontynuować OC?

fot. Shutterstock

W skrócie

Wraz z zakupem samochodu to na Ciebie przechodzi obowiązek zadbania o jego ubezpieczenie. Dowiedz się, jaką rolę może odegrać w tym polisa zbywcy i czy warto ją zachować.

Formalności związane ze sprzedażą samochodu a ubezpieczenie OC

Sprzedałem auto, co dalej? To pytanie pojawia się w głowie niejednego właściciela, który postanowił wymienić samochód na nowy. Jak wyglądają formalności z punktu widzenia obu stron – kupującego i sprzedającego? Poprzedni właściciel powinien złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży, powiadomić o fakcie ubezpieczyciela, a także opłacić podatek od transakcji. Nabywca musi z kolei zarejestrować pojazd, zapłacić podatek od wzbogacenia się i oczywiście sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony.  

Nawiązując do tej ostatniej pozycji, nowy właściciel ma do wyboru dwie opcje: zachowanie polisy zbywcy lub wypowiedzenie umowy z obecnym ubezpieczycielem i zakup nowego OC. Jeśli zdecydujesz się na rezygnację z dotychczasowej firmy, możesz zrobić to w dowolnym momencie, gdyż w tym przypadku nie obowiązują terminy z poprzedniej umowy.

O czym pamiętać, jeśli zdecydujesz się na kontynuowanie OC zbywcy?

Korzystając z polisy poprzedniego właściciela pojazdu, musisz zwrócić uwagę na jedną kwestię. Takie ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie, lecz wygasa z ostatnim dniem umowy. Trzeba zatem pamiętać o wykupieniu nowego ubezpieczenia OC na czas. 

Jeśli tego nie dopilnujesz, narazisz się na konsekwencje jazdy bez ubezpieczenia. Należą do wysoka kara od UFG i co najważniejsze – konieczność pokrycia wyrządzonych szkód z własnej kieszeni w razie wypadku. 

Czy można sprzedać auto bez OC?

Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie, bez względu na to, czy porusza się po drogach, czy też jest niesprawny i stoi w garażu. Mimo wszystko możesz zdecydować się na zakup takiego samochodu bez obawy o to, że zaległości poprzedniego właściciela narobią Ci problemów.

Istotne jest tylko to, aby samochód został ubezpieczony z chwilą, w której podpisujesz umowę sprzedaży samochodu i przejmujesz go na własność. Nie możesz więc ruszyć z posesji zbywcy bez nowej polisy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup OC online, np. za pośrednictwem strony punkta.pl. Korzystając z niej, nie tylko dokonasz zakupu, ale też porównasz oferty od różnych towarzystw, aby znaleźć najkorzystniejszą.

Dlaczego warto poszukać nowego ubezpieczenia samochodu?

Jeśli polisa zbywcy jest opłacona w całości, a jej koszt został wliczony w cenę pojazdu, skorzystanie z tego ubezpieczenia rzeczywiście może być opłacalne. Jeśli jednak opłacenie kolejnych rat będzie już Twoim obowiązkiem, warto rozważyć sprawdzenie, czy rzeczywiście to dobra decyzja. Dlaczego?

Na cenę OC wpływają czynniki dotyczące i samochodu, i kierowcy. Może okazać się, że Twoja sytuacja jest korzystniejsza w oczach towarzystwa ubezpieczeniowego niż poprzedniego właściciela. Tym samym zakup polisy może kosztować Cię mniej, np. dzięki bezszkodowej historii czy możliwości parkowania pojazdu w garażu zamiast na ulicy.