Tofifest 2018: Złote Anioły przyznane

22.10.2018 08:00

Ruszyła 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Podczas Gali Otwarcia specjalne nagrody - Złote Anioły - otrzymali: Marian Dziędziel, Arkadiusz Jakubik, Wojciech Waglewski, Jafar Panahi. Gali towarzyszył koncert Steve Nash & Film Orchestra, na którym oprócz toruńskich muzyków wystąpili Wojciech Waglewski, Ania Rusowicz oraz zespół Tulia.

Arkadiusz Jakubik

fot. Lukasz Piecyk/REPORTER

Jak co roku podczas Gali zostały wręczone najważniejsze wyróżnienia Festiwalu – Złote Anioły za Niepokorność Twórczą. Najważniejszy z nich powędrował do irańskiego reżysera Jafera Panahiego, ważnej postacji Nowej Fali w kinie. W swoich filmach opowiada się po stronie dyskryminowanych mniejszości, porusza tematy związane z prawami kobiet, które są w Iranie nagminnie łamane. Za poruszanie niewygodnych kwestii politycznych i bezkompromisowość zapłacił wolnością twórczą. Od 2010 roku z wyroku sądu nie może opuszczać swojego domu w Teheranie, a większość filmów reżysera jest w jego rodzimym kraju zakazana. Dlatego nagrodę odebrała jego córka, Solmaz Panahi.

Anioł pofrunął także do aktora Arkadiusza Jakubika oraz Mariana Dziędziela. Wyróżnienie otrzymał też założyciel i lider zespołu Voo Voo, Wojciech Waglewski. 

Zwieńczeniem Gali Otwarcia był koncert wyjątkowej Steve Nash & Film Orchestra. Na scenie wystąpili toruńscy muzycy wraz z wyjątkowymi gośćmi – Anią Rusowicz, Wojciechem Waglewskim i zespołem Tulia, znanym z folkowych aranżacji współczesnych utworów. Podczas koncertu wybrzmiały utwory z polskich filmów, m.in. "Zimnej wojny" czy "Jasnych błękitnych okien" w niespodziewanych aranżacjach, a także filmowe klasyki, m.in. temat z "Gwiezdnych wojen". Za prowadzenie filmowej orkiestry odpowiadał trzykrotny mistrz świata DJ-ów, Steve Nash.

Potężna dawka muzycznej energii była zapowiedzią tego, co będzie działo się przez kolejne dni festiwalu – moc filmów, spotkań z artystami oraz wydarzeń towarzyszących przebiegnie w duchu "Odysei Kosmicznej" Stanleya Kubricka, która jest inspiracją i tegorocznym motywem przewodnim Festiwalu.

Filmowa uczta potrwa do 28 października.

Źródło: materiały prasowe

Przeczytaj więcej