Tofifest 2019: Krzysztof Globisz ze Złotym Aniołem za całokształt twórczości

07.10.2019 16:18

Aktorska dobra passa trwa zazwyczaj chwilę. Pięć minut popularności, bycia idolem, rozdawania kart. Ale utrzymanie jakości grania na najwyższym poziomie i zdobywanie szczerego aplauzu widzów przez lata kariery to cecha nielicznych. Wśród nich niewątpliwie jest Krzysztof Globisz, którego chcemy odznaczyć Złotym Aniołem za całokształt wybitnej twórczości.

Krzysztof Globisz

fot. Damian KLAMKA/East News

Scena jest jego absolutnym żywiołem. Odkąd tylko się na niej pojawił jako młody absolwent krakowskiej PWST, rozkochał w sobie widzów, skradł serca krytykom i zauroczył branżę. Od tamtej pory stworzył dziesiątki wybitnych kreacji scenicznych i filmowych, które na zawsze zapisały się w kanonie i zmieniły postrzeganie aktorstwa. Globisz nadał mu lekkości i delikatności przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej wiarygodności. Za imponujący dorobek, magnetyzm, charyzmę i zacięcie chcemy wręczyć mu naszą nagrodę.

Grał u największych. U Krzysztofa Kieślowskiego wcielił się w niezapomnianego adwokata Balickiego w „Krótkim filmie o zabijaniu”. U Andrzeja Wajdy oddał tragizm postaci Amara w „Dantonie”, wygrał też dostojność majora Płuta w „Panu Tadeuszu”. U Władysława Pasikowskiego w „Operacji Samum” ociekał testosteronem jako „Grubas”, oficer służb wywiadowczych. Największą popularność przyniosła mu zaś rola anioła Giordano w dylogii Artura „Barona” Więcka „Anioł w Krakowie” i „Zakochany Anioł”. Każda z tych kreacji to inna twarz Krzysztofa Globisza.

Dziś jest autorytetem dla młodych adeptów zawodu, ale też dla nas, jego oddanych fanów, którym zaimponował walką o powrót do zdrowia po udarze mózgu. Niestrudzony, charyzmatyczny laureat odbierze statuetkę Złotego Anioła za całokształt twórczości na gali zamknięcia 17. edycji MFF Tofifest w Toruniu już 26 października.

Przeczytaj więcej