Urodziny Placu Wilsona 2023
Już w najbliższy weekend od godziny 13.00 zapraszamy wszystkich na wspaniałą zabawę do Parku im. Stefana Żeromskiego, aby wspólnie świętować 97. urodziny Placu Wilsona! Zapewniamy mnóstwo atrakcji dla osób w każdym wieku!

Wrzesień 1926 roku to bardzo ważny moment w bogatej biografii Żoliborza. Wtedy to, po jednomyślnej decyzji Rady Miasta Stołecznego Warszawy, nadano Placowi znajdującemu się dziś w samym centrum naszej dzielnicy nazwę na cześć amerykańskiego prezydenta - zmarłego dwa lata wcześniej Thomasa Woodrowa Wilsona. Przedtem, przez trzy lata Plac nosił nazwę Stefana Żeromskiego.
Niestety, 14 lat później okupanci zdecydowali o kolejnej zmianie nazwy. Dlatego od 1940 roku był od Placem Gdańskim, a dziesięć lat później stał się Placem Komuny Paryskiej. Do obecnej nazwy powrócono dopiero w 1990 roku.
W najbliższą sobotę, 9 września, świętujemy 97. rocznicę pierwszego nadania nazwy Placu Wilsona. Taka okazja musi być należycie uczczona, więc obchody będą trwały aż dwa dni. W sobotę, od godz. 13.00 zapraszamy do Parku Stefana Żeromskiego, a w niedzielę do Fortu Sokolnickiego.
W Parku czeka na mieszkańców moc atrakcji!
13:10 - 14:00 - spektakl „Z malowanej skrzyni” Teatru Złoty Dukat. Aktorzy w oryginalnych strojach opowiedzą malowniczą baśń opartą na motywach ludowych.
14.00 – parada bicyklów oraz pokaz mody dwudziestolecia w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej „Bluszcz”.
14:40 – koncert inspirowany spektaklem „Pasztety do boju” Teatru Komedia, w którym trzy nastolatki rozprawiają się z urokami szkolnej rzeczywistości ruszając w szaloną rowerową podróż.
14:00 - 17:00 – równolegle odbywać się będą: turniej kapslowy, zabawy z epoki i szermierka, pokaz jazdy na bicyklu, pokaz sztuczek cyrkowych, a także strefy: OSIR, zabaw, zdrowia i warsztatów z żoliborską biblioteką, Dziadkiem Lisieckim, animatorami z MALu i CLŻu. „Warszawską kranówkę” dla spragnionych zapewni MPWiK.
Patyczki – kamyczki. Plastyczne otwarte warsztaty sensoryczne dla dzieci, wykorzystujące naturalne materiały tj. szyszki, piaski, kamyki, patyczki, glina, tkaniny, włóczki, kasztany, liście i tekturę. Dzieci pobudzą i rozwiną swoją wyobraźnię, będą ćwiczyć koncentrację, pobudzą działanie motoryki małej oraz poznają różne struktury i faktury. Prowadzenie: Julia Burek-Wolska – artystka plastyczka i pedagożka.
Żoliborskie Retro Pocztówki – otwarty warsztat z tworzenia historycznych kartek pocztowych. Prowadzenie: Anusza Gawor, Leszek Nurzyński – animatorzy Żoliborskiego Domu Kultury.
Breloczki i smycze z makramy – otwarty warsztat dla początkujących, podczas którego zapoznacie się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy. Poznacie rodzaje sznurków i dowiecie się, jak dobierać je do poszczególnych prac. Prowadzenie: Ewa Szymanek – animatorka Centrum Lokalnego Żoliborz.
A skoro urodziny, to nie mogłyby obejść się bez tortu! O 17.10 wspólnie zdmuchniemy świeczki na przepysznym wypieku ze znanej cukierni Blikle. Degustacja jest przewidziana dla wszystkich chętnych!
Zwieńczeniem całego dnia zabaw będą dwa koncerty – o 19.00 Patrycji Markowskiej, a następnie Sarsy. To doskonała okazja, aby zatańczyć do najlepszych przebojów.
10.09 / NIEDZIELA / FORT SOKOLNICKIEGO
13:00 / Dziwne Zwierzęta: spektakl Teatru Sytuacje Grupa. Co jest dziwne i kto jest dziwny? Kto jest najdziwniejszy? I dlaczego? Wnioski są zadziwiające i bardzo przyjemne. To, co jest od nas inne, co się od nas różni, bardzo często stereotypowo powoduje nasz strach, który na zewnątrz może przejawiać się na różne sposoby – nie dotykam, omijam, oddalam się od dziwności albo wyśmiewam, niszczę. Inność może wydawać się niebezpieczna. Mrówkojad z Orzesznicą, główni bohaterowie spektaklu, dochodzą jednak do innych wniosków, dużo bardziej satysfakcjonujących.
- Przedstawienie dla dzieci w wieku 4 do 10 lat.
14:30 Secret Science Agency. Fascynujący pokaz naukowy przygotowany przez Heweliusze Nauki
16:00 Muzyczne impresje. Koncert uczniów Szkoły Muzycznej nr 4 w Warszawie.
14:00 – 17:00 Warsztaty w Forcie Sokolnickiego
- Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy poprzez Strefę Zajęć!
- eau de Żoli – spotkanie olfaktoryczne, na którym będziesz kreatorką(rem) zapachów. Stworzysz wyjątkowe dzieło inspirowane wspomnieniem olfaktorycznym z zielonej dzielnicy, którą odwiedził David Bowie, zapachem patchouli i kadzidła… zapachem kontrkultury. Spróbujesz zacytować intrygującą woń, tkwiącą we wspomnieniu o żoliborskim spacerze. A może wykonasz eliksir Żoliborza z inspiracją Fortu Sokolnickiego – zapach kamienia, mchu, drewna…? Tworząc szkic do receptury, posłużysz się wyłącznie tym, co stworzyły rośliny – absolutami, ekstraktami i olejkami eterycznymi. Odwołasz się do pradawnych metod sztuki perfumiarstwa.
Prowadzenie: Agnieszka Saks / saksa.me
- Botaniczne kosmetyki – warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków na bazie tłoczonych olejów z nasion i surowców roślinnych. Prowadzenie : Fundacja alter eko. Mydła potasowe – podczas warsztatów omówimy czym różni się mydło sodowe od potasowego, zapoznamy się z podstawowymi zasadami bhp robienia mydła, nauczymy się wykonywać ług potasowy i jak go łączyć z tłuszczami. Zdradzimy, jakich tłuszczy używać i co dodać, żeby mydło potasowe pięknie pachniało i za sprawą naturalnych składników miało ciekawy kolor. Na warsztatach wykonamy pastę mydlaną do mycia ciała, kremowe mydło w płynie oraz aromatyczny peeling na bazie pasty potasowej. Gotowe produkty zabierzecie ze sobą do domu.
Prowadzenie: Beata Mioduszewska, Przestrzeń Kampinos.
-
Wspomnienie lata – herbaty rozgrzewające. Każdy uczestnik wyjdzie ze sporą porcja wiedzy dotyczącej termiki ziół oraz podstaw łączenia składników. Na na koniec wykona własna mieszankę rozgrzewającej herbaty ziołowych surowców, która będzie wspomnieniem lata na długie jesienne wieczory.
Prowadzenie: Joanna Stopczyńska z QATII.
-
Ekoprinting – to naturalne barwienie i odbijanie roślin (specjalnie przygotowanych) na tkaninie. Podczas warsztatów zabarwimy chusty zadrukowane liśćmi.
Prowadzenie: Anna Ludwicka – artystka graficzka.
-
Zajęcia stolarskie z nauką obsługi wypalarki to specjalna propozycja dla osób lubiących rękodzieło i pracę z drewnem. W czasie zajęć każdy z uczestników przygotuje plaster drewna jako podstawę do wypalania wzoru. Następnie przeniesiemy wzór do wypalenia na plaster drewna – specjalny wzór z okazji Urodzin Placu Wilsona. Kolejnym krokiem będzie wypalenie wzoru przy pomocy wypalarki. Na koniec zabezpieczymy całość bezbarwnym lakierem do drewna.
Prowadzenie: Angelika z Kolorowych Kredek.
- 18:00 Propabanda – koncert
Propabanda East Collective to coverfolkowa kapela powstała w 2011 roku w Warszawie i grająca energetyczną bałkańską i klezmerską muzykę w nowatorskiej i wirtuozerskiej odsłonie. Oprócz piosenek z Bałkanów i muzyki romskiej, zespół stylistycznie zahacza też o Rumunię, Mołdawię, Grecję i wspomniane klimaty klezmerskie. Domeną Propabandy jest świetna zabawa, wirtuozeria i spora dawka improwizacji.
Zespół jest półfinalistą programu Must Be The Music, zagrał kilkaset koncertów (m.in. Juwenalia UWM Kortowiada, Festiwal Pannonica) jest jednym z najciekawszych projektów na rynku łączących tradycyjną muzykę folkową z nowoczesnymi aranżacjami. W 2012 Propabanda podwójnie zagościła na składance Balkan&Jewish Inspirations w towarzystwie takich gwiazd tego nurtu muzyki jak Shantell, Taraf deHaidouks czy Goran Bregović.
Już w najbliższą sobotę, od godziny 13.00 zapraszamy wszystkich na wspaniałą zabawę do Parku im. Stefana Żeromskiego, aby wspólnie świętować 97. urodziny Placu Wilsona! Z kolei w niedzielę świętowanie przeniesiemy do Fortu Sokolnickiego, placówki Żoliborskiego Domu Kultury. Zapewniamy mnóstwo atrakcji dla osób w każdym wieku! Żoliborski Dom Kultury przygotował moc atrakcji: