X edycja Europy na widelcu z Meloradiem - sprawdź, jak pysznie się bawiliśmy

04.06.2018 13:09

Europejska biesiada w sercu Wrocławia, gotowanie z Robertem Makłowiczem, wystawy, koncerty, jarmark produktów regionalnych, atrakcje dla małych i dużych, Letnia Strefa Relaksu z Meloradiem z mobilnym studiem, koncert Kayah to tylko kilka z wielu atrakcji jakie przygotowali organizatorzy Europu na widelcu w tym roku.

X edycja Europy na widelcu z Meloradiem

Co roku na początku czerwca Wrocław ma swoje kulinarne święto – festiwal Europa na widelcu. Po raz pierwszy europejska biesiada odbyła się 4 czerwca 2009 roku – Wrocław świętował w ten sposób rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Wrocławianom tak zasmakował ten sposób obchodów, że impreza na stałe zagościła w miejskim kalendarzu. Wydarzeniu patronuje Robert Makłowicz. Osobie zmarłego w ubiegłym roku współtwórcy festiwalu – Piotrowi Bikontowi – zostanie poświęcony specjalny program.

 

grafika enw artykuł

Tegoroczna edycja rozpoczęła się w środę, 30 maja, jarmarkiem produktów europejskich i regionalnych, podczas którego można było skosztować i kupić smakołyki z różnych zakątków Europy. W piątek, 1 czerwca, Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła najmłodszych smakoszy na warsztaty oraz spotkania z autorami książek kulinarnych w ramach Kulinarnego Dnia Dziecka i Kulinarnej Nocy w Bibliotece – spotkanie obejmie nocleg, wspólną kolację i śniadanie w bibliotece! Również w piątek we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty wystartował przegląd filmów kulinarnych pt. Filmowa Europa na widelcu, który potrwał do niedzieli, 3 czerwca.

 

grafika dzieci artykuł

Sobota, 2 czerwca, to główny dzień festiwalu. Podczas tradycyjnej biesiady zapraszono na kulinarne szlagiery z całej Europy. To właśnie w tym dniu szefowie kuchni festiwalu Europa na widelcu dokonali prezentacji dań najbardziej charakterystycznych 10 krajów oraz jednego regionu – Dolnego Śląska! W tym samym dniu w Browarze Mieszczańskim rozpoczęła się dwudniowa Inwazja Food Trucków i Zacnego Piwa, czyli zlot 30 wozów z najlepszym jedzeniem oraz wyborem najlepszych piw ważonych przez kultowe browary rzemieślnicze. To była prawdziwa fiesta dla „ulicożerców”! W programie również sporo atrakcji dla rodzin m.in. wystawy, koncerty, warsztaty. Niedaleko sceny swoje miejsce miała Letnia Strefa Relaksu Meloradia, gdzie coś dla siebie znaleźli rodzice odpoczywający na wygodnych leżakach oraz dzieci pochłonięte robieniem zdjęć w fotobudce, a potem ozdabianiem ich w ręcznie robionych ramkach. Od godziny 15.00 do godziny 20.00 na antenie Meloradia w całej Polsce wydawany był specjalny program wprost z serca Wrocławia. Grzegorz Kowalczyk gościł wielu wspaniałych i interesujących gości, z którymi rozmowę można było usłyszeć na antenie Meloradia.  Na zakończenie głównego dnia festiwalu wystąpi wrocławska formacja muzyczna Wroclaw Respect Orchestra, a gwiazdą wieczoru będzie KAYAH

 

grafika artykuł

W niedzielę, 3 czerwca, na Pergoli koło Hali Stulecia odbył się Piknik Wolności. To rodzinny festyn, w programie którego znalazły się:  biesiada na trawie, plenerowe atrakcje dla najmłodszych, koncerty i wiele innych wydarzeń.

X edycja festiwalu Europa na widelcu zakończy się wyjątkowo w poniedziałek,4 czerwca, w Dniu Wolności. Z tej okazji na wrocławskim rynku odbyło się Wielkie Wrocławskie Śniadanie Wolności. Do wspólnego stołu mieszkańców miasta i turystów zaprosili Robert Makłowicz i Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.          

Przeczytaj więcej