XI edycja Europy na widelcu z Meloradiem - Sprawdź, jak pysznie się bawiliśmy

03.06.2019 10:14

Europejska biesiada na wrocławskim rynku, gotowanie z Robertem Makłowiczem, degustacja dań z 15 krajów Europy, warsztaty, jarmark europejskich i dolnośląskich produktów regionalnych, atrakcje z okazji Dnia Dziecka, Letnia Strefa Relaksu z Meloradiem z mobilnym studiem, koncert Krzysztofa Cugowskiego to kilka z wielu atrakcji jakie przygotowali organizatorzy Europu na widelcu w tym roku.

XI edycja Europy na widelcu z Meloradiem - Sprawdź, jak pysznie się bawiliśmy

Co roku na początku czerwca Wrocław ma swoje kulinarne święto – festiwal Europa na widelcu. Po raz pierwszy europejska biesiada odbyła się 4 czerwca 2009 roku – Wrocław świętował w ten sposób rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Wrocławianom tak zasmakował ten sposób obchodów, że impreza na stałe zagościła w miejskim kalendarzu. Wydarzeniu patronuje Robert Makłowicz. 

1
18
4

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów z 1989 roku i na tę okoliczność organizatorzy festiwalu zaserwowali w tym roku 30 potraw z 15 krajów Europy. 

5
6
7

Tegoroczna edycja rozpoczęła się w środę, 29 maja, jarmarkiem europejskich i dolnośląskich produktów regionalnych, podczas którego można było skosztować i kupić smakołyki z różnych zakątków Europy. W piątek, 31 maja, Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała dla najmłodszych warsztaty artystyczne i literackie, spotkanie niespodziankę z Masterchef Julką Cymbaluk oraz Kulinarną Noc w Bibliotece czyli wieczorno-nocne zabawy dla dzieci (spotkanie obejmowało nocleg, wspólną kolację i śniadanie w bibliotece!). 

Również w piątek we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty wystartował przegląd filmów kulinarnych pt. Filmowa Europa na widelcu, który potrwał do niedzieli, 2 czerwca, a na pl. Solnym można było zasiąść w podniebnej restauracji Dinner In the Skay.

9
10
12
20190601_163852_HDR

Sobota, 1 czerwca, to główny dzień festiwalu. Podczas tradycyjnej biesiady goście Festiwalu mogli skosztować szlagiery z 15 krajów Europy. Na spotkaniu degustacyjnym w restauracji Akropolis mogliśmy poznać Najciekawsze wina Dolnego Śląska. W budynku dworca PKP Wrocław Główny dzieci wraz z opiekunami mogły zagrać w mobilną grę miejską „Dokąd jedziesz Paddingtonie”. Czy słodycze mogą być bez cukru? – tego dowiedziały się dzieci na warsztatach z Kasią Gubałą „Zdrowe batony i spółka”. W tym dniu w Browarze Mieszczańskim rozpoczął się dwudniowy Europejski StrEAT – strefa piwa i Food Trucków oraz sobotnio – niedzielne warsztaty dla dzieci w Muzeum Miejskim i Muzeum Narodowym we Wrocławiu, podczas których dzieci dowiedziały się jak zachowywano się dawniej przy stole, na czym i co jadali królowie.

Niedaleko sceny swoje miejsce miała Letnia Strefa Relaksu Meloradia, gdzie rodzice mogli odpocząć na wygodnych leżakach, a ich milusińscy wykazać się w zajęciach plastycznych. Wielką atrakcją było Koło Fortuny z nagrodami, które angażowało do dobrej zabawy całe rodziny. Od godziny 15.00 do godziny 20.00 na antenie Meloradia w całej Polsce nadawany był specjalny program wprost z serca Wrocławia. Piotr Opoka gościł wielu wspaniałych i interesujących gości, z którymi rozmowę można było usłyszeć na antenie Meloradia.  Na zakończenie głównego dnia festiwalu wieczór największych klasyków polskiej muzyki rozrywkowej w interpretacji artystów młodego pokolenia: Natalii Widuto, Natalii Lubrano i Bartka Deryło, a na deser przeboje z samym Krzysztofem Cugowskim oraz orkiestrą Dziubek Band pod kierunkiem Mariusza Dziubka.

13
14
15
16
Przeczytaj więcej