XXI Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu

15.10.2018 15:26

18 października 2018 r. odbędzie się uroczyste podsumowanie oraz otwarcie wystawy pokonkursowej XXI Międzynarodowego Biennale Dzieci i Młodzieży organizowanego przez toruńską Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka. 

XXI Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu

Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło ponad 10 tysięcy prac graficznych z Europy, Azji i obu Ameryk. Międzynarodowe jury przyznało 80 nagród indywidualnych w pięciu kategoriach wiekowych oraz trzy nagrody dla placówek za kolekcję prac. Na wystawie można zobaczyć niecały tysiąc prac z 39 krajów świata, niektórych bardzo odległych.

Biennale organizowane od przeszło 40 lat, jest konkursem z tradycjami oraz znaczącym wydarzeniem artystycznym przeznaczonym dla dzieci i młodzieży z całego świata. Jest również sporym wyzwaniem dla uczniów, ale i wszystkich instruktorów i nauczycieli, którzy muszą sprostać czasem trudnym wymaganiom warsztatowym.

Na tegorocznej wystawie można zobaczyć prace wykonane w różnorodnych tradycyjnych technikach graficznych takich jak: linoryt, monotypia, papieroryt, kolografia, litografia, serigrafia, akwaforta czy akwatinta, ale i grafiki komputerowe, które są coraz bardziej popularną formą wykorzystywaną zarówno przez dzieci jak i młodzież.

Oprócz czarno białych, zrównoważonych prac pokazujemy cały szereg grafik w różnorodnych, stonowanych, ale i też intensywnych kolorach, obok dziecięcych, barwnych przedstawień zwierząt czy ludzi znajdują się dojrzałe oraz poważne portrety, grafiki przedstawiające sceny z życia codziennego czy przedstawienia abstrakcyjne.

Wystawa pokazuje, że grafika niegdyś kojarzona tylko z poważną bielą i czernią obecnie ma zupełnie inne, zaskakujące oblicze. Prezentujemy bogactwo ciekawych i zadziwiających rozwiązań plastycznych oraz różnorodność tematów. Z jednej strony widzimy prace w miniaturze, a z drugiej wielkoformatowe, przy lekkich i swobodnych pracach najmłodszych artystów, precyzyjne skomponowane prace młodzieży.

Obok grafik z Bułgarii, Czech, Słowacji, Polski i innych krajów europejskich można obejrzeć prace młodych twórców z krajów egzotycznych i odległych takich jak: Meksyk, Peru, Chiny, Tajlandia, Sri Lanka czy Singapur. Po raz pierwszy na konkurs otrzymaliśmy prace dzieci z Malezji i Chile.

Wystawę pokonkursową można oglądać w siedzibie galerii w Toruniu, przy Rynku Nowomiejskim do 3 grudnia natomiast w filii galerii do 11 grudnia. Serdecznie zapraszamy.

Na Biennale zaprasza Meloradio 92,8 fm.

AWARDS NAGRODA Monta Emilija Ergle lat age 8, Riga, Latvia

 (Monta Emilija Ergle, lat 8, Ryga, Łotwa)

Przeczytaj więcej