Zakończenie teatralnej przygody z projektem „Mały wielki świat” w Toruniu

15.11.2018 15:12

W najbliższą sobotę 17 listopada 2018 o godz. 11.00 w Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się uroczyste zakończenie projektu „Mały wielki świat, czyli podróże z domowym teatrem wyobraźni”.

Zakończenie teatralnej przygody z projektem „Mały wielki świat” w Toruniu

W programie: film podsumowujący projekt w reżyserii Karoliny Fordońskiej, wernisaż fotografii pt. „Podróż szlakiem legend toruńskich” przygotowany przez uczestników projektu pod opieką Kasi Rubiszewskiej oraz premiera Kalendarza motywacyjnego na rok 2019 oraz powarsztatowych materiałów edukacyjnych zebranych w „Poradniku domowego teatru wyobraźni”. Po finale projektu będzie można je pobrać ze strony WOAK-u (www.woak.torun.pl) bądź odebrać osobiście w siedzibie na Szpitalnej 8. Umieszczono w nich inspiracje do poszukiwań artystycznych, kreatywnych zabaw i ciekawych przedsięwzięć, których wspólnym mianownikiem są teatr i podróże. Autorami tekstów są artyści i animatorzy kultury, którzy prowadzili warsztaty, m.in. podróżniczka Eliza Łopacińska, animatorzy Alicja Usowicz i Agnieszka Zakrzewska, aktorki Dominika Miękus i Marta Parfieniuk-Białowicz, toruński kompozytor Erwin Regosz czy mistrzowie sztuki opowiadania Beata Frankowska i Jarosław Kaczmarek ze Studni O.

Projekt „Mały wielki świat, czyli podróże z domowym teatrem wyobraźni” był wielopokoleniowym projektem edukacyjno-teatralnym realizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu od czerwca do listopada 2018 roku. Jego adresatami były toruńskie rodziny, seniorzy z Centrum Aktywizacji Seniorów, dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka oraz kadry kultury i pracownicy oświaty.

Czym jest tytułowy domowy teatr wyobraźni? Spontaniczną zabawą w teatr, żywiołem dziecięcej wyobraźni, niewyczerpanym źródłem inspiracji do zabawy. To metoda pracy z dzieckiem łącząca pedagogikę zabawy z pedagogiką teatru, która daje dużą satysfakcję i dorosłemu i dziecku. W dodatku nie wymaga ona dużych środków finansowych. Dodatkowym komponentem twórczej wędrówki w świat teatru był temat podróży. Opowieści o fascynujących wyprawach, baśnie z bliskich i odległych krain rozwijały naszą wyobraźnię, pozwalały myśleć nieszablonowo, kształtowały w nas umiejętności opowiadania historii, uczyły wiedzy o świecie, drugim człowieku, innej kulturze, a także własnej kulturze widzianej z perspektywy inności.

W trakcie działań warsztatowych wspólnie poznawaliśmy świat widziany oczami wielkich i małych podróżników. Prowadziliśmy bloga, zrealizowaliśmy grę miejską, uczyliśmy się opowiadać historie i utrwalać piękno miasta w obiektywach aparatów – zrealizowaliśmy wystawę fotograficzną „Podróże śladami legend toruńskich”. Odwiedziliśmy Muzeum Podróżników im. Toniego Halika, by poznać sylwetkę najsłynniejszego toruńskiego podróżnika. Byliśmy w teatrze. Oglądaliśmy przedstawienie poświęcone tematyce podróży i inności. Tworzyliśmy proste scenariusze teatralne, muzykę i scenografię. Mierzyliśmy się z materią teatru, tworząc etiudy domowego teatru wyobraźni.

Inspiracje, przedmioty i myśli - metaforycznie i dosłownie - zbieraliśmy do walizki podróżnika. Podróżnikami byliśmy my sami: animatorzy, rodzice, bibliotekarze, nauczyciele, którzy starają się rozbudzać w swych podopiecznych ciekawość świata i rozwijać kreatywność, zarówno własną, jak i innych. Pięć miesięcy wspólnej podróży dało nam wiele okazji do dzielenia się doświadczeniami, pomysłami, a także trudnościami.

Stworzyliśmy tytułowy „mały wielki świat” zamieszkały przez silną społeczność zaangażowanych osób.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Patronat medialny nad projektem objęło Meloradio.

woak
Przeczytaj więcej