Audycje o WPRO 2014+

Zmieniamy Wielkopolskę

każdy poniedziałek, o godz. 14:30 w Meloradiu Konin

każdy wtorek, o godz. 19:50 w Meloradiu Poznań

każda środa, o godz. 19:50 Meloradiu Opole

Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek 4, data emisji: 19 marca 2018 (poniedziałek), godz. 14:30

26.03.2018 16:05

Transport - Projekt pod nazwą „Stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej na terenie KOSI” jest wspólnym przedsięwzięciem gmin tworzących Koniński Obszar Strategicznej Interwencji. Liderem projektu jest Miasto Konin, a partnerami gminy: Golina, Ślesin, Kazimierz Biskupi, Kramsk, Krzymów, Rzgów, Stare Miasto. Dzięki temu projektowi Konin zakupił osiem niskoemisyjnych autobusów. Utworzy osiem punktów przesiadkowych typu bike&ride, czyli przystanków komunikacji publicznej połączonych z miejscami postojowymi dla rowerów oraz wyposaży je w elektroniczne tablice informacyjne.

W kolejnym programie poświęconym funduszom Unii Europejskiej informujemy o tym, w jaki sposób unijne pieniądze są wykorzystywane w Koninie i okolicach. Tym razem będzie o transporcie. Autobus czy rower? O to jest pytanie! Moim gościem jest   Mirosław Pachciarz – dyrektor  Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie. Do Konina trafiły nowe autobusy.

-„Panie dyrektorze, czym one różnią się od tych starych?”

-„Podpisaliśmy umowę z firmą Skene Polska na dostarczenie 8 autobusów 12-metrowych. Łączna kwota zakupu to jest ponad 9 milionów złotych; wyposażone w pełna elektronikę; mówię o informacji pasażerskiej, o biletomatach, oczywiście o klimatyzacji i pełnym przystosowaniu do osób starszych.”

-„A jak to wpłynie na komfort jazdy pasażerów?”

-„Ten program jest dużo szerszy, bo są także nowe przystanki i ścieżki rowerowe, tablice elektroniczne na przystankach, a także system wypożyczalnia rowerów. W Koninie będzie 11 stacji wypożyczalni rowerów.

A teraz oddajmy głos tym najbardziej zainteresowanym, czyli pasażerom.

-„Czy pani zdaniem w Koninie potrzebne są nowe autobusy?”

-„Zdarza się, że musze skorzystać ze środków transportu. Na pewno widać różnicę pomiędzy starym autobusem, a nowym; na pewno jest większy komfort jazdy w nowych autobusach; jest więcej tej elektroniki; na pewno jazda jest przyjemniejsza. Myślę, że wszystkie powinny być zamienione  właśnie na te nowe.”

-„Zdecydowanie lepiej się jeździ nowymi autobusami, są bardzo wygodne. Jestem bardzo, bardzo zadowolony.”

-„Powinno być więcej takich autobusów w Koninie?”

-„Oczywiście, przede wszystkim takie; stare wycofać i nowe; bardzo dobrze ogrzewane, klimatyzacja, ładnie mówią, która stacja i tak dalej. Super jest!”

Nowe autobusy i ekologiczne rozwiązania związane z transportem. To właśnie unijnemu wsparciu miasto Konin jest bliżej natury.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.

O dotacjach z wpro 2014+

Play

Przeczytasz

w każdy piątek w Głosie Wielkopolskim,

w każdą sobotę w Gazecie Wyborczej,

miesięczniku Monitor Wielkopolski,

w biuletynie informacyjnym „Nasz Region”,

serwisie lokalnym naszemiasto.pl

Play

Obejrzysz

Magazyn "Zmieniamy Wielkopolskę"

(TVP Poznań, środa o godz. 17.40 i TV Asta, poniedziałek o godz. 17.50)