Audycje o WPRO 2014+

Zmieniamy Wielkopolskę

każdy poniedziałek, o godz. 14:30 w Meloradiu Konin

każdy wtorek, o godz. 19:50 w Meloradiu Poznań

każda środa, o godz. 19:50 Meloradiu Opole

Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek 6, data emisji: 2 kwietnia 2018 (poniedziałek), godz. 14:30

11.04.2018 13:56

Temat audycji: Kanalizacja w miejscowościach Mąkolno, Sycewo, Sompolno. Podłączonych do sieci zostało 103 mieszkańców. Wybudowano ponad 4 km sieci kanalizacyjnej. Rozmowa z Joanną Reźniewską, zastępcą burmistrza Sompolna.

W kolejnym programie poświęconym funduszom Unii Europejskiej powiemy o tym, w jaki sposób unijne pieniądze są wykorzystywane w Koninie i okolicach. Tym razem zapraszamy do gminy Sompolno, w której do sieci kanalizacyjnej zostały podłączone 103 gospodarstwa.

Moim gościem jest Joanna Reźniewska, zastępca burmistrza Sompolna.

Dzień dobry. Jak wygląda sieć kanalizacyjna w gminie i czy jest to nadal duży problem dla mieszkańców ?

Dzień dobry. Sieć kanalizacyjna w gminie to jest pewnego rodzaju problem. Jeżeli chodzi o teren miasta, to można powiedzieć, że miasto jest w większości skanalizowane, natomiast na terenie wiejskim pozostawia to bardzo dużo do życzenia.

A co udało się zrealizować dzięki unijnemu wsparciu? Jak długo trwały te prace bądź trwają?

Obecnie jesteśmy na etapie realizacji inwestycji. Jeżeli chodzi o kanalizację w obrębie Mąkolna i Sycewa, w wyniku wybudowania tej kanalizacji, zostanie podłączonych 103 gospodarstw. Inwestycja rozpoczęła się 26 września 2017 roku i prace potrwają do 12 czerwca 2018 roku. Zadanie realizowane obecnie jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z dofinansowaniem w kwocie przewyższającej trzy i pół miliona złotych, co jest bardzo istotne, bo takie dofinansowanie pozwala nam taką inwestycję zrealizować.

Czy na terenie gminy są jeszcze nie podłączone do sieci gospodarstwa? Jakie macie plany z tym związane?

Na terenie gminy jest jeszcze dużo gospodarstw, które nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej i z pewnością są takie obszary, gdzie ta sieć kanalizacyjna nie będzie nigdy podprowadzona z uwagi na koszt i odległość tych gospodarstw od innych.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Zamiast szamba - sieć kanalizacyjna. Pieniądze z Unii Europejskiej trafiają również do tej sfery naszego życia. Zapraszamy na kolejne audycje.

O dotacjach z wpro 2014+

Play

Przeczytasz

w każdy piątek w Głosie Wielkopolskim,

w każdą sobotę w Gazecie Wyborczej,

miesięczniku Monitor Wielkopolski,

w biuletynie informacyjnym „Nasz Region”,

serwisie lokalnym naszemiasto.pl

Play

Obejrzysz

Magazyn "Zmieniamy Wielkopolskę"

(TVP Poznań, środa o godz. 17.40 i TV Asta, poniedziałek o godz. 17.50)