Audycje o WPRO 2014+

Zmieniamy Wielkopolskę

każdy poniedziałek, o godz. 14:30 w Meloradiu Konin

każdy wtorek, o godz. 19:50 w Meloradiu Poznań

każda środa, o godz. 19:50 Meloradiu Opole

Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 17, data emisji: 18 czerwca 2018 (poniedziałek), godz. 14:30

28.06.2018 10:25

W 2020 roku kończy się obecna perspektywa budżetowa Unii Europejskiej. Nowe perspektywy po 2020 roku.

Amelia Siuda Koszela, dzień dobry.

Obecna perspektywa budżetowa Unii Europejskiej jest w pełni realizacji, ale Województwo Wielkopolskie już robi pierwszy krok w nową, po 2020 roku. Trwają prace nad nowa strategia rozwoju województwa, która będzie narzędziem określającym o kierunkach wydatkowania środków z nowej perspektywy. Konferencje podejmujące ten temat odbyły się już w Poznaniu, Koninie, Kaliszu i Pile. O podejmowanych  działaniach opowiedziała na Marszałek Marzena Wodzińska – członek  zarządu Województwa Wielkopolskiego.

- Bardzo ważne przed nami przedsięwzięcie ; musimy skomasować  północny rozwój z południowym rozwojem z centralnym rozwojem , wschodnim i zachodnim.  Ta strategia musi być bardzo spójna, bardzo mocna, ze względu na fakt, że to są podwaliny do nowej WRPO czyli Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego czyli środków unijnych , które wpłyną do Województwa Wielkopolskiego i pozwolą wykorzystać  potencjał całego województwa, a też  niwelować bariery rozwojowe.

- Pani Marszałek , a co będzie  priorytetem przy wykorzystaniu tej kolejnej puli kasy unijnej?

- W tej chwili jest za wcześnie , dlatego  że przed nami jeszcze kolejne spotkania. My teraz zbieramy wszystkie opinie. Myślę, że na koniec roku będziemy w stanie powiedzieć na co będziemy kładli nacisk, bo Województwo Wielkopolskie jest  jednym z największych województw. Województwo Wielkopolskie bardzo dobrze wykorzystuje środki.Zawsze jest w pierwszej trójce pod względem wykorzystania kontroli  i wydatkowania tych środków, także jesteśmy  liderem, z czego bardzo się cieszymy. Środki unijne one  idą zawsze  w dobrym kierunku zgodnie ze strategia rozwoju województwa.

Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w konsultacjach strategii rozwoju województwa, a co za tym idzie wspólnego decydowania o naszym dalszym rozwoju. Debaty o  przyszłości Wielkopolski  odbędą się w Poznaniu 21 i w Lesznie 22 czerwca. Szczegóły na stronie www.wrpo.wielkopolskie.pl

Na zdjęciu widać rzekę. Po obu stronach rzeki jest bujna zieleń- mech i krzewy.

Nad rzeka unosi się balon, którego wizerunek odbija się w wodzie.

Po lewej stronie rzeki, za pasem zieleni biegnie wąska droga. Za nią widać zielone pola, wokół których też rosną krzewy.

O dotacjach z wpro 2014+

Play

Przeczytasz

w każdy piątek w Głosie Wielkopolskim,

w każdą sobotę w Gazecie Wyborczej,

miesięczniku Monitor Wielkopolski,

w biuletynie informacyjnym „Nasz Region”,

serwisie lokalnym naszemiasto.pl

Play

Obejrzysz

Magazyn "Zmieniamy Wielkopolskę"

(TVP Poznań, środa o godz. 17.40 i TV Asta, poniedziałek o godz. 17.50)