Audycje o WPRO 2014+

Zmieniamy Wielkopolskę

każdy poniedziałek, o godz. 14:30 w Meloradiu Konin

każdy wtorek, o godz. 19:50 w Meloradiu Poznań

każda środa, o godz. 19:50 Meloradiu Opole

Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 23, data emisji: 30 lipca 2018 (poniedziałek), godz. 14:30

02.08.2018 10:18

„Kina społecznościowe w Wielkopolsce, wielki ekran w każdej gminie” – projekty realizowane w wielu gminach województwa Wielkopolskiego.

Amelia Siuda Koszela, dzień dobry.

Kino dla każdej gminy. Unia Europejska przeznaczy 15 milionów złotych  na otwarcie tak zwanych kin społecznościowych w mniejszych miejscowościach Wielkopolski. Jak mówi Maciej Sytek – członek  Zarządu Województwa Wielkopolskiego, kina społecznościowe mają  być  swojego rodzaju Orlikami dla … kultury. 

- To jest takie miejsce, w którym możemy z jednej strony obejrzeć swój ulubiony film, ale z drugiej strony możemy też przyjść z przyjaciółmi i obejrzeć film z wesela, a także chcemy podłączyć do tego  platformę slipingową Teatru Wielkiego czy innych naszych przedsięwzięć.

Kina społecznościowe funkcjonują już w kilku wielkopolskich miejscowościach, to między innymi Stare Miasto. Jak mówi dyrektor tamtejszej biblioteki, przy której działa kino, Jacek Matusiak, pomysł spotkał się z wielkim zainteresowaniem mieszkańców.

- Ktoś powiedział na otwarciu któregoś z tych kin, że trzeba wykazać się odrobina szaleństwa. Nasz  samorząd tą odrobiną szaleństwa się wykazał i nie żałujemy, projekt coraz większym zainteresowaniem się cieszy mieszkańców. Stworzyliśmy takie miejsce, które jest kinem dla przyjaciół i jesteśmy z tego dumni.

W staromiejskim kinie społecznościowym filmy ogląda miedzy innymi pani Natalia. 

- Uważam, że jest to naprawdę super inicjatywa; byliśmy tam ze znajomymi. Fajna atmosfera, można sobie samemu wybrać film.

Bilet na seans w kinie społecznościowym kosztuje zaledwie 5 złotych.

Urząd Marszałkowski przyjmuje wnioski na dofinansowanie takich projektów z Wielkopolskiego  Regionalnego Programu Operacyjnego. Wnioski mogą składać samorządy, stowarzyszenia i inne instytucje. Informacje o naborze znajdziecie na stronie internetowej www.wrpo.wielkopolskie.pl. Wnioski można składać do 31 sierpnia bieżącego roku.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.

Na zdjęciu widać rzekę. Po obu stronach rzeki jest bujna zieleń- mech i krzewy.

Nad rzeka unosi się balon, którego wizerunek odbija się w wodzie.

Po lewej stronie rzeki, za pasem zieleni biegnie wąska droga. Za nią widać zielone pola, wokół których też rosną krzewy.

O dotacjach z wpro 2014+

Play

Przeczytasz

w każdy piątek w Głosie Wielkopolskim,

w każdą sobotę w Gazecie Wyborczej,

miesięczniku Monitor Wielkopolski,

w biuletynie informacyjnym „Nasz Region”,

serwisie lokalnym naszemiasto.pl

Play

Obejrzysz

Magazyn "Zmieniamy Wielkopolskę"

(TVP Poznań, środa o godz. 17.40 i TV Asta, poniedziałek o godz. 17.50)