Audycje o WPRO 2014+

Zmieniamy Wielkopolskę

każdy poniedziałek, o godz. 14:30 w Meloradiu Konin

każdy wtorek, o godz. 19:50 w Meloradiu Poznań

każda środa, o godz. 19:50 Meloradiu Opole

Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 31, data emisji: 24 września 2018 (poniedziałek), godz. 14:30

15.10.2018 16:17

Poszerzenie oferty kulturalnej poprzez konserwację i renowację Kościoła i Klasztoru oo. Franciszkanów w Kaliszu.

Amelia Siuda Koszela. Dzień dobry.

Unia Europejska dba o nasze zabytki. Kościół i Klasztor ojców Franciszkanów w Kaliszu przechodzi właśnie konserwację i renowację. Prace są realizowane przy wykorzystaniu unijnego dofinansowania.

- Sklepienie kalisko-lubelskie, one było zamalowane zaprawą  powiedzmy  dacho-wapienną plus do tego farba i te wszystkie elementy tego sklepienia były niewidoczne z dołu, a teraz są bardzo widoczne; widać, co to jest w rzeczywistości. Ten kościół z 1257 roku i  późniejsze, nawa sto lat później postawiona. Naprawdę  tamci architekci mieli kunszt, a my to oczyszczamy i wracamy do pierwotnej wersji.  – mówił ojciec Waldemar Ułanowicz, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu. Prace konserwacyjne przyczynią się do poszerzenia oferty kulturalnej Kalisza. Dzięki nim odsłaniane są zdobienia pochodzące m.in. z XIII wieku.

- Musimy się  po prostu dostać do tych dawniejszych warstw, żeby to wszystko odsłonić, pokazać i wyeksponować. Jeśli chodzi o efekt końcowy to robi to wrażenie

- Całość  była w takich bardzo wyblakłych kolorach, a my zrobiliśmy rospekt, taki jaki był w takich żywych, pięknych, niebiesko-czerwonych kolorach i jest dużo złoceń, wiec wygląda to naprawdę imponująco i myślę , że w ogóle cały kościół będzie wyglądał naprawdę  wspaniale.

- Mówili pracujący przy konserwacji kaliskiego kościoła ojców Franciszkanów archeolodzy – Justyna Dworniak i Adam Jarych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach dofinansowania – przyjdź do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Kaliszu lub odwiedź stronę www.wrpo .wielkopolskie.pl

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.

Na zdjęciu widać rzekę. Po obu stronach rzeki jest bujna zieleń- mech i krzewy.

Nad rzeka unosi się balon, którego wizerunek odbija się w wodzie.

Po lewej stronie rzeki, za pasem zieleni biegnie wąska droga. Za nią widać zielone pola, wokół których też rosną krzewy.

O dotacjach z wpro 2014+

Play

Przeczytasz

w każdy piątek w Głosie Wielkopolskim,

w każdą sobotę w Gazecie Wyborczej,

miesięczniku Monitor Wielkopolski,

w biuletynie informacyjnym „Nasz Region”,

serwisie lokalnym naszemiasto.pl

Play

Obejrzysz

Magazyn "Zmieniamy Wielkopolskę"

(TVP Poznań, środa o godz. 17.40 i TV Asta, poniedziałek o godz. 17.50)