Audycje o WPRO 2014+

Zmieniamy Wielkopolskę

każdy poniedziałek, o godz. 14:30 w Meloradiu Konin

każdy wtorek, o godz. 19:50 w Meloradiu Poznań

każda środa, o godz. 19:50 Meloradiu Opole

Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 38, data emisji: 05 listopada 2018 (poniedziałek), godz. 14:30

15.11.2018 13:54

Remont bramy wjazdowej domu gościnnego pierwszego (dwa skrzydła), remont i rozbudowa budynku forysterium (dom gościnny drugi) oraz wymiana okien w kościele klasztornym OO. Kamedułów p.w. Narodzenia NMP w Bieniszewie.

 „Zmieniamy Wielkopolskę, o unijnych pieniądzach na antenie Meloradia”

Amelia Siuda Koszela, dzień dobry.

To jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w okolicach Konina. Mowa o klasztorze braci Kamedułów w Bieniszewie. Kościół wraz kompleksem klasztornym znajduje się w środku Puszczy Bieniszewskiej. Stare mury wymagały w ostatnich latach pilnego remontu. Prace renowacyjne udało się przeprowadzić, bo bracia pozyskali dofinansowanie z Unii Europejskiej. Remontem objęto trzy części kompleksu klasztornego. To budynek bramy wjazdowej, gdzie wymieniono i ocieplono dach, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz położono nowe tynki. Prace trwają też w dwóch budynkach gościnnych. Tam m.in. postawione zostaną nowe ścianki działowe. Powstaną nowe pokoje i łazienki. Wymieniona zostanie też instalacja wodno-kanalizacyjna i instalacja elektryczna. Co na temat remontu sądzą wierni odwiedzający klasztor w Bieniszewie?

- Uważam, że bardzo dobrze, ponieważ to jest bardzo szczególne miejsce tutaj dla mieszkańców Konina i okolicznych miejscowości. Jest to cel wielu wycieczek. Uważam, że zabytek tej klasy zasłużył sobie  na pewno na taki remont.

 - Moim zdaniem jest to ze wszech miar słuszna inicjatywa, ponieważ klasztor ten stanowi zabytek i jak sądzę podlega ochronie zabytków.

- Ja się bardzo cieszę, że budynki klasztoru są remontowane, ponieważ  no bardzo często tutaj spaceruję, jest to bardzo urokliwe miejsce. Uważam, że bardzo dobrze, dzięki wsparciu  środków Unii Europejskiej, ten klasztor może odzyskać swój blask.

Jeśli chcesz dowiedzieć  się więcej  o możliwościach dofinansowania  przyjdź do Puntu informacyjnego Funduszy Europejskich  w Koninie lub odwiedź  stronę  WWW.wrpowielkopolskie.pl

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.

Na zdjęciu widać rzekę. Po obu stronach rzeki jest bujna zieleń- mech i krzewy.

Nad rzeka unosi się balon, którego wizerunek odbija się w wodzie.

Po lewej stronie rzeki, za pasem zieleni biegnie wąska droga. Za nią widać zielone pola, wokół których też rosną krzewy.

O dotacjach z wpro 2014+

Play

Przeczytasz

w każdy piątek w Głosie Wielkopolskim,

w każdą sobotę w Gazecie Wyborczej,

miesięczniku Monitor Wielkopolski,

w biuletynie informacyjnym „Nasz Region”,

serwisie lokalnym naszemiasto.pl

Play

Obejrzysz

Magazyn "Zmieniamy Wielkopolskę"

(TVP Poznań, środa o godz. 17.40 i TV Asta, poniedziałek o godz. 17.50)