Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek 23, data emisji: poniedziałek , 17 lutego 2020

20.02.2020 16:54

Rozwój publicznego transportu zbiorowego w Wielkopolsce przez zakup nowego i modernizację taboru dla wojewódzkich przewozów kolejowych.

Mieszkańcy Wielkopolski podróżują coraz wygodniejszymi pociągami. W lutym ostatni z zamówionych w bydgoskiej PESIE Elfów 2 trafi na tory. Te nowoczesne pojazdy wożą pasażerów od zeszłego roku – przede wszystkim na liniach do Konina i Gniezna. 10 nowych Elfów 2 dołączyło do floty 22 pociągów Elf pierwszej generacji.

Elfy 2 mogą zabrać prawie 600 pasażerów i jechać nawet 160 km/godzinę. Zapewniają wysoki komfort podróży - mówi Robert Pilarczyk, vice dyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego:

- Przede wszystkim są tam niskie podłogi, więc na pewno nie ma też problemu z wsiadaniem z peronów. Są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Jest tam mnóstwo nowoczesnej technologii.

Wielkopolanie coraz chętniej wybierają kolej jako najszybszy i najwygodniejszy środek transportu. Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera przewozy kolejowe i inwestuje w nowy tabor. Ostatnio kupowane są pociągi, które mogą zabrać więcej pasażerów, bo w pociągach zaczął robić się tłok - mówi vice marszałek województwa Wojciech Jankowiak:

- To tak mówię pół żartem pół serio, że jesteśmy ofiarami własnego sukcesu, dlatego, że te wszystkie powiedzmy przekonywania i sugestie że właśnie transport kolejowy jest tym optymalnym i należy z niego korzystać spowodowały, że rzeczywiście zainteresowanie podróżowaniem pociągiem wzrasta gwałtownie.

Od kilku lat po wielkopolskich torach jeżdżą tez zmodernizowane pociągi serii EN57. Były o wiele tańsze niż wyprodukowane w zeszłym roku elfy, nie są może tak komfortowe, ale z zewnątrz wyglądają bardzo nowocześnie:

- No to też jest po prostu dobry tabor. Może być w tym taborze nieco głośniej jednak i

ten komfort jazdy jest jednak nieco niższy.

Bez unijnego wsparcia Samorządowi Województwa Wielkopolskiego trudno byłoby kupić tyle pociągów. Początki inwestowania w kolej były bardzo skromne:

- Dwa szynobusy, które kupowaliśmy wtedy no to był szczyt możliwości w ogóle budżetu województwa. Natomiast w tej chwili  mamy tabor kilkadziesiąt sztuk. I to właśnie przy wydatnej pomocy Unii Europejskiej.

Na 10 nowych Elfów 2 i zmodernizowane pociągi EN 57 wielkopolski samorząd wydał ponad 278 milionów złotych, unijne wsparcie wyniosło ponad 192 miliony.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.