Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 1, data emisji: 29.04.2019 (poniedziałek), godz. 17:40

09.05.2019 10:43

Debata 15 lat Wielkopolski w Unii Europejskiej.

 „Zmieniamy Wielkopolskę, o unijnych dotacjach na antenie Meloradia”

1 maja Polska, a także Wielkopolska będą świętować 15-tą rocznicę wejścia do Unii Europejskiej. Na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka odbył się Okrągły Stół Europejski - jubileuszowe spotkanie europejskich partnerów Wielkopolski.

Spotkanie zatytułowane „Europa jutra – jak efektywnie reagować na wyzwania współczesnej Europy po roku 2020” było przede wszystkim podsumowaniem 15-lecia obecności naszego kraju i Wielkopolski w Unii Europejskiej.

Gość honorowy -  pierwsza polska komisarz unijna, posłanka do Parlamentu Europejskiego, prof. Danuta Hübner podkreślała, że nie wolno zaprzepaścić tego, co już zbudowaliśmy.

Mówiła, że aż trudno wymienić to wszystko, co Polska osiągnęła w ciągu ostatnich 15 lat.

- Dużo rzeczy nie widać gołym okiem, ale i też ludzie nie mają świadomości jak wiele spraw wiąże się z naszym członkostwem. Programy dla ludzi młodych: cały Erasmus, programy szkolne, współpraca, wyjazdy bez wiz, ta wolność; ja pamiętam badania opinii publicznej w okolicy naszego wejścia do Unii pokazywały, że dla ludzi młodych najważniejsza właśnie była ta wolność poruszania się.

Tak jak nie pamiętamy już jak to było podróżować po Europie z paszportem i wizami, tak zapomnieliśmy o wielu innych zmianach.

- Ta wielka zmiana. Na przykład, jeśli chodzi o środowisko, to się pojawiło wraz z koniecznością dostosowania się do norm europejskich  trochę z opóźnieniem, ale  jednak czy to wszystko co dzisiaj, nie tylko ta infrastruktura w miastach, na wsi, ale także i czyste powietrze i czyste wody ; zapomnieliśmy - to były wielkie programy oczyścić rzeki, oczyścić ziemi.

Marszałek Marek Woźniak mówił, ze gołym okiem widać, jak Wielkopolska zmieniała się dzięki unijnym funduszom.

- Pieniądze zainwestowane w nowoczesne pociągi, w nowoczesne autobusy w wielu miastach, nowe rozwiązania drogowe czy też na liniach kolejowych czy też pieniądze zainwestowane w bardzo ważną dziedzinę – opiekę zdrowotną, nowoczesne urządzenia diagnostyczne, te które pomagają chirurgom operować.

Wybory europejskie już 26 maja. Profesor Hübner apeluje, żeby głosować. Marszałek Woźniak dodaje, ze gdyby nie Unia dziś bylibyśmy w tym miejscu, gdzie jest Ukraina, bo zaczynaliśmy z podobnego poziomu.

Audycja współfinansowana ze środków europejskiego funduszu społecznego Unii Europejskiej.