Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 10, data emisji: poniedziałek 16 września 2019

23.09.2019 14:23

"Termomodernizacja budynku Poznańskiego Ośrodka Zdrowia Psychicznego w Poznaniu, os. Kosmonautów 110"

Poznański Ośrodek Zdrowia Psychicznego na Osiedlu Kosmonautów w Poznaniu przeszedł gruntowaną termomodernizację. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, ośrodek otrzymał  prawie 900 tysięcy złotych.

Budynek ma 40 lat, przed ociepleniem warunki , w jakich musieli funkcjonować lekarze i ich pacjenci były naprawdę trudne - opowiada jedna z pracownic ośrodka Monika Goderska.

- Pomieszczenia były bardzo zimne, mieliśmy nieszczelne okna, które musieliśmy gdzieś jakimiś kocami sobie dokładać, żeby to w ogóle zimą tutaj pracować i funkcjonować.  Dogrzewaliśmy się wiecznie farelkami, strzelały nam korki, bo tych farelek wiadomo, że w tych gabinetach było bardzo dużo, więc działy się tutaj dziwne rzeczy.

Termomodernizacja wszystko zmieniła - zapewnia dyrektor ośrodka Bożena Borowczak. Wymieniono 72 okna, ocieplono styropianem ściany, na dachu  pojawiły się panele foltowoltaiczne, 

zmodernizowano ogrzewanie, zamontowano nowe podjazdy, wszystkie lampy zostały wymienione na ledowe. Termomodernizacja przyniosła ogromne oszczędności - o ponad 60% zmniejszyły się wydatki na ogrzewanie, o ponad 80% na prąd - mówi z dumą dyrektor ośrodka Bożena Borowczak.

- Dlatego, że założyliśmy fotowoltaikę, mamy na dachu system nowoczesnych 22 paneli i widzimy, że w dniach słonecznych czy takich pół słonecznych - parę chmurek - mamy bardzo duże oszczędności.

 Budynek także z zewnątrz bardzo się zmienił, niektórzy nie mogli go wręcz rozpoznać.

- Karetka pogotowia, która przyjechała po naszego pacjenta, podjechała i odjechała i szukała starego budynku. Dzwoniłam po pogotowie, żeby ci panowie wrócili, bo to jest ten budynek. To jest najlepszy przykład.

Termomodernizacja nie tylko poprawiła wygląd budynku i komfort cieplny pacjentów oraz lekarzy, ale także przyczyniła się do ochrony środowiska. Ocieplenie ośrodka doprowadziło do zredukowania emisji CO2 i pyłów zawieszonych.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.