Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 11, data emisji: poniedziałek 23 września 2019

04.11.2019 12:33

Zintegrowany system diagnostyki raka piersi z wykorzystaniem zaawansowanych technik diagnostycznych w OPEN S.A. 

Lekarze z Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów przy ulicy Kazimierza. Wielkiego w Poznaniu zachęcają kobiety do zgłaszania się na badania diagnostyczne piersi. Na pacjentki czeka nowoczesny cyfrowy mammograf i tomograf wykonujący badania w technice 4D – zakup obu urządzeń sfinansowano z pieniędzy Unii Europejskiej w wysokości przeszło 2,5 miliona złotych.

Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak precyzyjnych urządzeń - zapewnia dyrektor ośrodka dr Dariusz Godlewski:

 - Dzięki tego typu urządzeniom my jesteśmy w stanie rozpoznawać zmiany, które mają średnicę 1-2 milimetrów, a więc są to zmiany naprawdę niewielkie i w takich sytuacjach w 100 % ratujemy tym paniom życie, co więcej powodujemy, że mimo iż choroba nowotworowa się rozwinęła, to ta kobieta zachowuje pierś. Bo zabieg jest naprawdę minimalny.

Dzięki takiemu sprzętowi lekarze mogą też przeprowadzać biopsję pod kontrolą mammografii

 - System naprowadzania igły, która tą biopsję wykonuje jest w pełni zautomatyzowany, oparty o dane cyfrowe, współrzędne, które się wyświetlają i w ten sposób ta igła jest naprowadzana.

Kobiety często przyznają, że obawiają się dyskomfortu podczas mammografii. Odczucia są bardzo różne, zapewnia Katarzyna Niedziałkowska z Biura Programów Profilaktycznych: 

 - Nie ma co się kierować tym, że gdzieś nam koleżanka powiedziała i ja nie pójdę - no bo trzeba spróbować, tak, a poza tym już no od małego nawet nasze mamy tak nam zawsze mówiły, że lekarstwo nie ma smakować tylko ma leczyć i nie zawsze wszystko jest przyjemne ale jest wartość większa, tak, czyli nasze zdrowie i nasze życie, więc przez ten krótki moment chyba nawet jeśli ma troszeczkę poboleć, to chyba warto jednak.

Każda pacjentka ośrodka ma wirtualną kartotekę, to bardzo wygodne rozwiązanie, bo podczas kolejnego badania nie trzeba mieć ze sobą wyników sprzed lat.

- Wszystkie badania, które będzie miała u nas wykonywane będą się w tej kartotece znajdowały, a więc jeśli przyjdzie do nas za rok, dwa, pięć, dziesięć, piętnaście, to lekarz oceniający stan piersi będzie mógł sobie odtworzyć tę historię i poznać cały proces ewolucji zmian w piersiach jaki u tej pani występował.

Warto robić badania diagnostyczne, wczesne wykrycie zmian nowotworowych daje szansę na szybkie i skuteczne leczenie.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.