Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 13, data emisji: poniedziałek 14 października 2019

04.11.2019 12:38

Rozwój Infrastruktury Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu

W Swarzędzu można się uczyć zawodu na europejskim poziomie. W Centrum Kształcenia Praktycznego, które działa przy Zespole Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich młodzież oraz osoby dorosłe mogą się kształcić w ponad 30 zawodach. To m. in. mechanik, mechatronik, elektryk, kucharz czy technik odnawialnych źródeł energii. Wszystkie te specjalizacje są pilne poszukiwane. Pracownie, w których uczniowie uczą się zawodu są wyposażone  jak nowoczesne zakłady pracy - mówi z dumą dyrektor szkoły Przemysław Jankiewicz:

- Trzeba było wymieniać kilka tych pracowni, które rzeczywiście spełniają najwyższe standardy technologiczne, a mianowicie na pewno pracownie mechatroniczne, pracownie automatyki, pracownie maszyn numerycznie sterowanych, pracownie autotroniki.

W centrum jest osiemnaście takich specjalistycznych pracowni, jest też stacja obsługi diagnostycznej oraz część hotelowo-gastronomiczna. Urządzono również recepcję hotelową i pokoje - będzie to miejsce szkoleń dla przyszłych hotelarzy, kucharzy czy kelnerów. Uczniowie są zachwyceni warunkami, jakie oferuje szkoła:

- Mamy naprawdę nowe tokarki, frezarki. Są komputery wszystko jest jeżeli chodzi o sprzęt wszystko jest na najwyższym poziomie.

Mam na tyle dużą wiedzę że moimi zdaniem bez większego problemu mógłbym wykonywać już coś w zawodzie.

- Ja jestem w klasie energii odnawialnej i bardzo, bardzo mi się podoba. Są super warunki.

Tak nowoczesne centrum nie powstałoby, gdyby nie unijne dofinansowanie - na budowę przekazano blisko 17 milionów złotych. Zajęcia mogą się też odbywać na dachu budynku. Zamontowano tam solary słoneczne, turbinę wiatrową i panele fotowoltaiczne, które produkują energię na potrzeby szkoły.

- Bardzo oryginalny sposób nauczania technik związanych z odnawialnymi energiami, gdzie tutaj jest zaprojektowany teraz dydaktyczny na dachu, gdzie praktycznie mamy nawet fermę całą fotowoltaiczną, gdzie uczniowie mogą zapoznawać się jak to działa, jak to jest przetwarzane.

Poważnym problemem na polskim rynku pracy jest brak fachowców. W centrum jest szansa na praktyczne zdobycie kwalifikacji zawodowych na najwyższym poziomie, a zakłady pracy czekają na takich specjalistów z otwartymi rękoma.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.