Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 14, data emisji: poniedziałek 21 października 2019

04.11.2019 12:40

Dzienny Dom Pomocy Społecznej fundacji AKME - „Powrót szczęścia”.

W centrum Poznania, wśród wielkomiejskich kamienic przy ul. Mielżyńskiego, osoby starsze, niepełnosprawne, chore na Alzheimera czy autyzm, a także wykluczone społecznie, znajdą dla siebie bezpieczną przystań. Dzienny Dom Pomocy, prowadzony przez Fundację AKME, to miejsce, w którym można ciekawie spędzić czas od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00 z profesjonalnymi opiekunami - mówi Honorata Ciesielska z Fundacji:

- Mamy świadomość tego, że osoby starsze często są zamknięte w domu, że tak jak mówi pan Krzysztof jeden z naszych uczestników - kiedy wychodzą dzieci do pracy, to osoby starsze zaczynają dialog z zegarem. To jest bardzo smutne i chcemy, żeby tutaj osoby ze sobą dialogowały, a nie z zegarem. Chcemy ,żeby się czuli tutaj szczęśliwi

Każdy dzień zaczyna się od wspólnego śniadania, potem odbywają się bezpłatne zajęcia - artystyczne, treningi umysłu, rehabilitacja, gimnastyka, ale też wspólne wyjścia - do zoo, kawiarni, muzeum, teatru czy Centrum Kultury ZAMEK. Uczestniczka zajęć, pani Mirka mówi, że ma wspaniałe towarzystwo i mnóstwo atrakcji:

- Na przykład mamy zajęcia na tworzenie słów z danych słów, również zajęcia z liczbami, z zapamiętaniem ciągów zdaniowych czy myślowych. No to są różne metody na tzw. funkcję poznawczą, żeby poprawiać mózgu. No i wszystko mi się podoba. Zajęci artystyczne mi się podobają bardzo, bardzo, bardzo.

Zajęcia są tak prowadzone, żeby uczestnicy mogli jak najdłużej utrzymać dobrą formę zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Główna zasada opiekunów to nie wyręczać, a pomagać, Terapeutka Aneta Jędrejko mówi, że nawet jeśli osobom z demencją zdarzają się niełatwe sytuacje to główną zasadą opiekunów jest hasło - nie wyręczać a pomagać:

- Jak widzimy, że ktoś będzie mył sobie zęby szczotką do włosów, to nie podejdziemy do niego i nie wyrwiemy mu tej szczotki do włosów tylko w umiejętny sposób będziemy potrafili to zastąpić, ponieważ rozumiemy skąd ta pomyłka i nie jest to dla nas szokiem.

Pracownicy Fundacji starają się stworzyć dom, a nie instytucję. Wartość projektu „Powrót szczęścia” to ponad 4,2 mln zł.

Zachęcamy do składania wniosków w konkursach na badania i rozwój oraz edukację ekologiczną. Szczegóły na stronie https://wrpo.wielkopolskie.pl/

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.