Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 15, data emisji: poniedziałek 28 października 2019

04.11.2019 12:42

Wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstwa Enforce Medical Technologies w celu opracowania prototypu bionicznej protezy stopy.

Ludzie po amputacji stóp dziś mogą tylko pomarzyć o bionicznej protezie. Te produkowane zagranicą są bardzo drogie. Adam Gramala, inżynier badań i rozwoju w Enforce Medical Technologies z Poznania był zdumiony historią swojego kolegi, który 3 lata temu w wypadku stracił stopę – znajomy dostał drewnianą protezę i na nic więcej nie mógł liczyć:

- Chłopak lat 22 uziemiony bez pracy, bez niczego, bez perspektyw. I zobaczyłem ,że problemem jest to, że obecnie w Polsce to zaopatrzenie ortopedyczne jest zbyt drogie. Jest niedostępne dla przeciętnego człowieka. Stopa elektroniczna kosztuje 150 tysięcy złotych. Więc trzeba wejść na rynek z polskim produktem, naszą myślą techniczną i który będzie tańszy przede wszystkim. Będzie tak samo dobry, jak nie lepszy.

Za unijne pieniądze razem z innymi inżynierami pracuje nad prototypem bionicznej protezy. Dofinansowanie to milion dwieście tysięcy złotych. Zespół współpracuje z fizjoterapeutami i osobami po amputacjach. Ich wskazówki są dla nas bezcenne - mówi inżynier ds. badań biomechanicznych Żaneta Kurowska:

- Proteza bioniczna czyli zaawansowana technologicznie znacząco poprawiłaby ich komfort życia. Taka głupia sprawa - mogliby chodzić często bez dodatkowych pomocy, czyli bez kul. 

Proteza z Poznania ma być 4 razy tańsza niż te zagraniczne. Jest sterowana zaawansowaną elektroniką. Będzie zbudowana z kompozytu włókna węglowego to materiał wykorzystywany w Formule 1 – tłumaczy inżynier biomedyczny Jakub Otworowski:

- Jest to niezwykle lekki, sprężysty i wytrzymały materiał. Dzięki temu uzyskujemy dobre właściwości mechaniczne tej stopy. Ona w fajny sposób sprężynuje danej osobie.

Bioniczna stopa z Poznania ma dać chorym umiejętność chodzenia po schodach. Kluczowe będzie dostosowanie stopy do nachylonych powierzchni.

- Naszym celem jest to, żeby ta stopa poprzez dostosowanie się, umiejętność jakby widzenia czegoś więcej to jest mogła jakby zrekompensować tę stratę tej kończyny. To jest coś co nikt dotąd nie wprowadził umiejętność chodzenia po schodach. Jest to całkowita nowość w skali świata.

Prototyp ma być gotowy w kwietniu przyszłego roku. Potem bioniczną stopę będą testować pacjenci.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.