Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 17, data emisji: poniedziałek 25 listopada 2019 r.

02.12.2019 16:24

Usługi społeczne i opieka medyczna dla mieszkańców Poznania.

Pomoc dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych nie musi być udzielana tylko w ośrodkach pomocy społecznej czy szpitalach. W Poznaniu jest 143 tys. mieszkańców w wieku 60+. Ponad dwa tysiące z nich już od tego roku skorzysta z pomocy społecznej i medycznej w domach i w specjalnie dla nich utworzonych centrach – m.in. w Zintegrowanym Centrum Opieki, Centrum Wsparcia Opiekunów czy Centrum Opieki Środowiskowej. Wice prezydent Poznania Jędrzej Solarski przypomina, że seniorom najlepiej pomagać w ich miejscach zamieszkania.

- Generalnie chcemy, żeby jak najdłużej seniorzy mieszkali w swoich miejscach zamieszkania. Tam, gdzie chcą mieszkać tam gdzie się czują bezpiecznie i tam gdzie żyli wcześniej przez większość swojego życia.

Seniorzy będą mogli bezpłatnie skorzystać z opasek SOS - pomoc zostanie wezwana, jeśli senior upadnie czy jeśli będzie potrzebował pomocy. Telemedycyna to przyszłość takich usług medycznych - podkreśla marszałek Marek Woźniak:

- Dobry kierunek jeśli uda się monitorować pacjenta w domu bez konieczności jego zabierania z tego domu na badania.

Seniorzy mogą liczyć na pomoc opiekunów. Rodzina chorego też nie zostanie bez wsparcia - zapewnia Ewa Rzepka z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej:

- Ale żeby rodzina mogła dobrze tę opiekę sprawować musi skorzystać z poradnictwa i ze wsparcia psychologa, logopedy, fizjoterapeuty.

W samym centrum Poznania, przy ulicy święty Marcin powstaje Dzienny Dom Opieki Medycznej. To tam po wyjściu ze szpitala będzie można znaleźć pomoc m.in. rehabilitanta - tłumaczy Paweł Popek ze stowarzyszenia Medycyna Polska:

- Pacjenci, którzy są zakwalifikowani czyli przejdą odpowiednie kryteria, będą mogli skorzystać z dodatkowych usług, z usług lekarza, z usług pielęgniarki, z usług fizjoterapeutycznych. Po wykonaniu odpowiednich badań, po wykonaniu odpowiednich zabiegów taki pacjent będzie wypuszczany po prostu do domu.

Projekt "Usługi społeczne i opieka medyczna dla mieszkańców Poznania" rusza w tym roku, będzie trwał przez trzy lata, ma kosztować łącznie ponad 17 milionów złotych. Podobne przedsięwzięcia dla osób starszych i niesamodzielnych życiowo będą realizowane w całej Wielkopolsce, w sumie w 26 miejscowościach. Zarząd Województwa wyda na ten cel ponad 52 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. 

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.