Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 18, data emisji: poniedziałek, 9 grudnia 2019

30.12.2019 12:53

„Indywidualne Plany Inkubacji Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego”

W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym od lipca tego roku działa program inkubacji innowacyjnych pomysłów na biznes. Twórcy siedmiu start-upów dostali przestrzeń biurową i środki na zakup komputerów i potrzebnego im sprzętu. Mają też wsparcie profesjonalnych doradców. Eksperci podpowiadają jak skutecznie opracować strategię rynkową, zbudować silny zespół, wybrać sposób opodatkowania czy pozyskać inwestora - mówi Anna Torz z Parku: 

- Zaprosiliśmy do udziału w tym projekcie firmy, to był warunek konieczny, trzeba było mieć zarejestrowana firmę, ale to co nas bardziej i interesowało to to, żeby pomysł na biznes był na już na etapie rozwoju, że jest zdefiniowany produkt, jest pierwsza wersja tego produktu i są zdefiniowani klienci.

Firma Fiske stworzyła pierwszą w Polsce mobilną platformę społecznościową przeznaczoną dla wędkarzy. Dzięki aplikacji na telefon wędkarze mogą ze sobą konkurować nie jeżdżąc na zawody wędkarskie. Żeby brać udział w rywalizacji wystarczy podczas wyprawy na ryby mieć ze sobą smartfona i zamieścić na platformie zdjęcie swojej zdobyczy. Na właścicieli największych okazów czekają nagrody. Aplikacja wciąż jest rozbudowywana, dzięki pomocy parku jej twórcy mają profesjonalne miejsce pracy. Dawid Chruścielski z firmy Fiske:

- Przede wszystkim nieoceniona powierzchnia biurowa, w której właśnie się znajdujemy, więc to na pewno nam pomaga, bo mamy gdzie się spotkać zwyczajnie. Nie musimy pracować w domu, możemy tu sobie przyjść, porozmawiać, mamy jakąś tablicę sucho ścieralną, tego typu rzeczy więc ten projekt powstaje dużo szybciej.

Firma Moonstera tworzy systemy akustyczne dla biur – dźwiękoszczelne kabiny, w których można w ciszy prowadzić rozmowy czy mobilne ścianki akustyczne, dzięki którym można stworzyć bardziej przyjazne i zdrowe miejsca pracy. Monika Brzóska przyznaje, że stworzenie atrakcyjnego produktu to dopiero początek biznesu:

- Tak naprawdę ten program rozwija nasze skrzydła i możliwości. Mamy nieograniczone możliwości kontaktu ze wspaniałymi specjalistami, z ludźmi pełnymi pasji ,wiedzy i to nas naprawdę uskrzydla.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny udostępnił start- upom biura na 18 miesięcy. Do grudnia 2020 firmy mają dopracować swoje produkty i zacząć podpisywać umowy z pierwszymi klientami. Wsparcie z Funduszy Europejskich dla projektu inkubacji innowacyjnych pomysłów na biznes wynosi prawie 600 tysięcy.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.