Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 19, data emisji: poniedziałek, 23 grudnia 2019

30.12.2019 12:56

„Wielkopolskie Centrum Onkologii –operacje przy pomocy robota da Vinci.”

W Wielkopolskim Centrum Onkologii od prawie roku lekarze operują przy pomocy robota da Vinci. To jeden z najbardziej zaawansowanych medycznych systemów robotowych na świecie. W Poznaniu da Vinci jest wykorzystywany do najtrudniejszych zabiegów onkologicznych, min. w ginekologii, laryngologii i chirurgii jelita grubego.

Lekarze chwalą robota, bo daje im nieosiągalne wcześniej możliwości - pomaga precyzyjnie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, a także niweluje drżenie zmęczonych rąk. Operacje wyglądają inaczej niż te tradycyjne – chirurg siedzi przed ekranem komputera, operuje przy pomocy joysticka - opowiada dr Błażej Nowakowski:

- Sam chirurg, który przeprowadza operację, niestety pacjenta w tym momencie nie widzi.

 On jakby wchodzi do niego do środka i on tylko widzi co się dzieje w środku pacjenta, a nie co się dziej jakby na zewnątrz,. Ale za to, to co widzi w środku, widzi perfekcyjnie jak nigdy dotąd wcześniej. I jakby za pomocą kamery, która uzyskuje powiększenia do 10-krotnego nawet, może penetrować wszystkie miejsca w obrębie jamy brzusznej.

Operacja robotem ma duży wpływ na późniejszą jakość życia chorego – pacjent jest w szpitalu zaledwie kilka dni, zachowuje pełną sprawność i szybko wraca do normalności – chwali metodę prof. Wojciech Golusiński: 

- To urządzanie wszystko to jest w stanie nam zapewnić i wszystkie porównania dotyczące chirurgii klasycznej a robotowej są na korzyść tej chirurgii robotowej. To jest przyszłość w chirurgii nie tylko w chirurgii głowy i szyi, ale w ogóle.

Aby przeprowadzać zabiegi przy pomocy da Vinci chirurdzy z Poznania kształcili się min we Francji i w Belgii.

- Dla nas jest to też pewnego rodzaju przełom bo jednak jest to zupełnie inny rodzaj pracy.

Musimy się tego nauczyć, bo tutaj podkreślmy jeszcze raz, że robot sam nic nie robi. Wszystko co jakby zrobimy, to się nazywa laparoskopia wspomagana robotowo.

Czyli to jest tylko wspomaganie, ale cała operacja jest absolutnie przeprowadzana za pomocą głowy i rąk chirurga.

Pacjenci z Wielkopolski nie muszą już mieć kompleksów, że są leczeni mniej nowoczesnymi metodami niż obywatele innych unijnych krajów. Do Poznania trafił aparat czwartej, najwyższej generacji, pierwszy tej klasy w Polsce.

Robot kosztował prawie 14 milionów złotych, wsparcie z funduszy europejskich wyniosło blisko 12 milionów złotych.

 

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.