Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 2, data emisji: 13.05.2019 (poniedziałek), godz. 17:40

24.05.2019 13:56

Rewitalizacja płyty Starego Rynku w Poznaniu

„Zmieniamy Wielkopolskę, o unijnych dotacjach na antenie Meloradia”

Rewitalizacja płyty Starego Rynku w Poznaniu to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w  stolicy Wielkopolski. Nierówny bruk sprawia poważne kłopoty i poznaniakom i turystom. Jak się dziś chodzi po Starym Rynku?

- Kobiety w szpilkach nie mogą chodzić na tej nawierzchni.

- No jest niewygodnie…

- Trzeba patrzeć  pod nogi.

Marszałek Marek Wożniak zapewnia, że nowa nawierzchnia ułatwi poruszanie się osobom o ograniczonej sprawności ruchowej i niepełnosprawnym. Stary Rynek będzie w końcu dostępny dla wszystkich, także dla mam z wózkami .

- To jest przestrzeń, na którą się skarżą wszyscy, najbardziej kobiety, które maja często obuwie na wysokim obcasie albo na szpilkach. No ta przestrzeń jest niebezpieczna wręcz, bo jest pełna pułapek.

A jak ma wyglądać nowa nawierzchnia? Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak mówi, że inspiracji szukano także  zagranicą. W  końcu zdecydowano się na granit.

- Poprosiłem panią konserwator, by udała się do Wiednia, gdzie na Placu Świętego Szczepana, w tym najważniejszym miejscu w Wiedniu, dokonano zmiany nawierzchni i tam się zdecydowano właśnie na nową nawierzchnie, na granitową. Za czasów Mozarta ta nawierzchnia tam była kiedyś inna.

Zupełnie inaczej ma wyglądać centrum Starego Rynku - zaplanowano przebudowę i nadbudowę budynku Galerii Miejskiej Arsenał. Zmieni się też  ulica Jana Baptysty Quadro – to miejsce stanie się pasażem kultury, pojawi się tam rozsuwany dach.

- Pasaż Kultury, który jest w centrum  Starego Rynku będzie przestrzenią udostępnioną mieszkańcom w większym stopniu niż do tej pory, bardziej przyjazną, sprzyjającą spotkaniom, sprzyjającą aktywności społeczeństwa obywatelskiego, które rozwija się  stale w Poznaniu. 

Rewitalizacja płyty Starego Rynku będzie kosztować  53 miliony złotych – unijne dofinansowanie to 30 milionów. Pieniądze pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, z puli środków, które Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył na rewitalizację miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych. Dzięki tej inwestycji poznański Stary Rynek zmieni się nie do poznania.

Audycja współfinansowana ze środków europejskiego funduszu społecznego Unii Europejskiej.