Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 20, data emisji: poniedziałek, 6 stycznia 2020

14.01.2020 13:57

Odnawialne źródła energii dla mieszkańców gmin Rokietnica, Puszczykowo i Suchy Las  

Suchy Las, Rokietnica i Puszczykowo stawiają na zieloną energię. Unia Europejska płaci tam za założenie na dachach domów paneli fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej i kolektorów słonecznych służących do podgrzewania ciepłej wody. W Rokietnicy z projektu skorzystają 154 gospodarstwa domowe, w Puszczykowie 81, a w Suchym Lesie 72 – mówi Rafał Urbaniak z urzędu gminy w Suchym Lesie:

- Dla każdego gospodarstwa był wykonany projekt, indywidualny projekt, który badał, który zakładał, najlepszą lokalizacje dla paneli fotowoltaicznych, tak żeby no ten uzysk czy pobór słońca był jak, jak największy.

Zainteresowanie  projektem było olbrzymie, w Suchym Lesie na liście rezerwowej jest kilkaset osób – mówi wójt Grzegorz Wojtera:

- Już w tym roku zauważymy sporo zmian, ponieważ na wielu dachach w tych trzech gminach, o których rozmawiamy - Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las - będą bardzo widoczne, widoczne panele fotowoltaiczne.

Mieszkańcy już wkrótce nie będą się musieli martwić cenami prądu. Unijne fundusze pokrywają 85% kosztów założenia paneli i kolektorów, więc wydatki szybko się zwrócą, a rachunki za energię mocno spadną. 

- Realne zmniejszenie rachunków za energię, czyli to co płacimy co miesiąc czy tam, co dwa miesiące, co kwartał, rachunki za prąd, tak te rachunki będą mogły być zdecydowanie mniejsze.

Inwestycja wpłynie korzystnie na jakość środowiska, przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 i innych zanieczyszczeń. Wójt Suchego Lasu mówi, że wyobraża sobie, że w przyszłości w jego gminie zupełnie znikną piece, a wszystkie domy będą ogrzewane odnawialnymi źródłami energii:

- Gmina Suchy Las już jest gminą zieloną i gminą ekologiczną. Natomiast tak, ja potrafię sobie, potrafię wyobrazić sobie gminę bez emisyjną tak, oczywiście.

Projekt „Odnawialne źródła energii dla mieszkańców gmin Rokietnica, Puszczykowo i Suchy Las”  kosztuje ponad 8 milionów, z unijnych funduszy na montaż paneli i kolektorów przeznaczono 6 milionów złotych.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.