Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 21, data emisji: poniedziałek, 20 stycznia 2020

22.01.2020 12:12

Rehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym w Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji w szpitalu im. Wiktora Degi.

Tylu nowoczesnych urządzeń do rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym nie ma nigdzie w Polsce. W poznańskim szpitalu im Wiktora Degi otwarto Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. Zrobotyzowane systemy uczą młodych pacjentów chodzenia m.in. z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości czy gier komputerowych. Dla dzieci te ćwiczenia to też zabawa - podkreśla profesor Marek Jóźwiak: 

- Ja widzę po ich buziach, że w trakcie tego turnusu one nie są zmęczone jakąś taką mozolną pracą.

Dla 17-letniego Dawida to już kolejny turnus. Jego tata jest zachwycony, że tak nowoczesna rehabilitacja jest bezpłatna. Dotychczasowe ćwiczenia min. na egzoszkielecie, bardzo poprawiły stan chłopca:

- Egzoszkielet powoduje to że on po prostu właściwie tą stopę stawia i właściwie, właściwie kształtuje  swoje ruchy. To są gry, a mój syn, że tak powiem, bardzo dobry w komputerach jest. Nowe, nowe gry tu ma no i jest że tak powiem skłonny do wszelkiego rodzaju ćwiczeń.

Pacjenci ćwiczą też na wirtualnych bieżniach czy trenują prędkość i długość kroku na lokomacie - opowiada fizjoterapeutka Oliwia Śliwiana:

- Staramy się, że ustawiając parametry w komputerze, dziecku na przykład wydłużamy długość kroków, zwiększamy ilość tych kroków na minutę. No i przez taką właśnie aktywizację, czyli dziecko w monitorze widzi, że musi podnieść kamyk, musi podciągnąć mocniej lewą nogę no i wtedy strzałka pokazuje nam lewą nogę, że lewa noga idzie do góry.

Rehabilitacja obejmie 900 dzieci z porażeniem mózgowym, czyli wszystkie, które w Wielkopolsce potrzebują takiej pomocy. Ale mali pacjenci nie tylko ćwiczą.

- Poza tym czas jest spędzany na budowanie systemu motywacji. To dziecko musi chcieć coś osiągnąć nie tylko w grze. Musi osiągnąć, chcieć coś osiągnąć również i w swoim życiu.

Zespół psychologów, pedagogów, fizjoterapeutów, lekarzy określa cele rehabilitacji. Te cele, które po zakończeniu turnusu idą z tym dzieckiem do domu.

Przez najbliższe trzy lata dwa razy do roku chore dzieci mogą uczestniczyć w dwutygodniowych turnusach. Te, które mieszkają ponad 30 km od Poznania mają zapewniony hotel i transport do szpitala. Na ten nowatorski projekt Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi zdobył ponad 16 mln zł unijnego dofinansowania. 

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.