Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 22, data emisji: poniedziałek, 3 lutego 2020

20.02.2020 16:51

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka.

W Poznaniu powstaje największy i  najnowocześniejszy szpital pediatryczny w kraju. Ta najważniejsza inwestycja Samorządu Województwa Wielkopolskiego po wielu latach starań związanych z lokalizacją jak i finansowaniem, dziś staje faktem - mury budynku stoją.

Na budowie prace są bardzo zaawansowane - większość okien została już zamontowana, a generalny wykonawca wyprzedza harmonogram prac o 2-3 miesiące! Niedługo rozpoczną się prace wewnątrz budynku.

Do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka przy ulicy Wrzoska w Poznaniu przeniesie się młodzież, a przede wszystkim najmłodsi pacjenci, którzy teraz są leczeni w szpitalach przy ulicy Krysiewicza i Nowowiejskiego oraz w poradniach przy ulicy Spornej i Ośrodku Rehabilitacyjnym w Kiekrzu.

Dziś warunki w tych placówkach są delikatnie mówiąc niełatwe. Sale chorych są przepełnione, jest za mało łazienek, nie ma miejsc do spania dla rodziców. Także warunki pracy lekarzy i pielęgniarek są trudne - przyznaje profesor Jacek Wysocki:

- Całe zaplecze rentgenowskie jest tylko przy ulicy Krysiewicza.  Dzieci z Nowowiejskiego, które wymagają np. badania czy to rentgenowskiego czy tomografii komputerowej są przewożone karetkami. Badania laboratoryjne - jeżdżą. Są przesyłane też karetkami. To jest ogromny kłopot organizacyjny.

Starania  o tę inwestycję trwały 10 lat. Mówi Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego: 

- Przygotowanie takiej dużej inwestycji, dużego szpitala, to jest szereg czynności, szereg uzgodnień, dokumentów. Kluczowe dla tej realizacji i dlatego ta radość były dwie kwestie -znalezienie dobrego miejsca, czyli lokalizacji w przestrzeni miasta Poznania i znalezienie finansowania dla tego projektu.

Szpital jest położony tuz tuż obok lądowiska dla helikopterów, co znacznie ułatwi transport chorych. Jak podkreślają władze Województwa Wielkopolskiego szpital będzie miał świetnie wyposażone sale operacyjne i nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Co najważniejsze bardzo poprawią się warunki, w jakich przebywają chorzy i ich rodzice. Skończy się spanie na karimatach czy krzesłach - każde dziecko będzie miało jednoosobowy pokój z łazienką, będzie tam miejsce dla matki, ojca czy opiekuna prawnego. Na jednym z pięter powstanie strefa relaksu.

Nowy szpital ma rozpocząć swoją działalność pod koniec 2021 roku.

Budowa szpitala kosztuje prawie 427 milionów. Inwestycja otrzymała unijne dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 237 milionów złotych. Ponad 101 mln zł stanowią środki z budżetu państwa, reszta natomiast to wkład własny samorządu województwa. 

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.