Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 3, data emisji: 27.05.2019 (poniedziałek), godz. 17:40

30.05.2019 10:20

SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA OPEN TECHNOLOGIES - Niepełnosprawni aktywni na rynku pracy

„Zmieniamy Wielkopolskę, o unijnych dotacjach na antenie Meloradia”

Niepełnosprawnym niełatwo zdobywać nowe kwalifikacje, a potem znaleźć pracę. Ci, którzy trafili do spółdzielni socjalnej Open Technologies mówią, że mieli wielkie szczęście - najpierw 50 osób przeszło szkolenie komputerowe, a potem płatne staże.  Pani Teresa pracowała w biurze.

- Nie dosyć, że nauczyli mnie bardziej i oswoili z komputerem i rozszerzyli to, że nie tylko mailowo wyślę, ale poruszanie się. Nauczyli na kursie nas co to i world, i excel. To jeszcze nie wszystko. Byłam bardzo zdziwiona jak dostałam w prezencie laptop. No to już była pełnia szczęścia.

Dzięki laptopom uczestnicy szkolenia mogli ćwiczyć, a potem pracować w domu, a to bardzo ułatwiło im życie. Pan Andrzej pracował jako telemarketer.

- Córka była w domu tak, że ona mi pomagała, powiedzmy już w tej pracy. Tak, że miłe chłopaki, bo to jak człowiek się przełączy, to później ta klawiatura przeszkadza trochę, nie. Ale córka mnie tam podtrzymywała na duchu, tak że udawało się wszystko.

Żeby niepełnosprawni nie mieli kłopotu z dotarciem na kurs trener pracy Damian Kołodziejczyk wymyślił specjalna aplikację kolejlove, która polega na kojarzeniu pasażerów podróżujących koleją.

- Platforma działa podobnie jak serwisy samochodowe, które kojarzą pasażerów ze sobą. No u nas pasażerowie pociągów pełnosprawni mogą odbyć wspólną podróż z osobą niepełnosprawną. Mieć i taniej i pomóc jedna  drugiej osobie może, ale i też przyjemnie spędzić czas w pociągu, porozmawiać, poznać się. Koleje Wielkopolskie bardzo się zaangażowały w promocję. Promują nas w swoich pociągach.

Gdyby nie szkolenia część osób nie wyszłaby w ogóle z domu - uważa rekruterka Aneta Kaźmierczak.

- Jeśli nie pomoc w ten sposób naprawdę osoby byłyby w domu. Byłyby w domu i skazane  na siebie, na telewizor, a tak tutaj przede wszystkim chodzi też o integrację osób z niepełnosprawnościami. To jest bardzo ważne, żeby motywować się nawzajem, żeby wychodzić, bo nie tylko uczymy się nawzajem, ale właśnie ten czas spędzamy razem. Jest jak w rodzinie.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej