Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 4, data emisji: 10.06.2019 (poniedziałek), godz. 17:40

17.06.2019 12:19

Rewaloryzacja wnętrz dawnego klasztoru cysterskiego w Owińskach.

Dawny klasztor cysterski w Owińskach to obok pałacu  w Rogalinie i Kórniku jeden z najcenniejszych zabytków powiatu poznańskiego. Właśnie trwa tam rewaloryzacja - już wkrótce to miejsce będzie jeszcze piękniejsze. Na terenie dawnego klasztoru cysterek mieści się znany w całej Polsce Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Uczą się tam dzieci, ale zabytkowe budynki, a także położony obok Park Orientacji Przestrzennej można też zwiedzać.

Trwająca teraz przebudowa to kolejny unijny projekt realizowany w Owińskach. Pocysterski kompleks kilkanaście lat temu był ruiną - mówi starosta Jan Grabkowski.

- Podjęliśmy wtedy decyzję, że musimy coś zrobić, żeby to zaczęło wyglądać, bo on sam w sobie… No dzisiaj widać, że kiedy wtedy mówiliśmy - może być piękny, dzisiaj mówimy jest piękny.

Remont jest wielkim wyzwaniem - z jednej strony postanowiono przywrócić dawny blask zabytkowi, ale z drugiej przystosować go dla osób niedowidzących i niewidomych. Tłumaczy powiatowy konserwator zabytków Wiesław Biegański. Zbudowano windy i wewnętrzną klatkę schodową , w całym budynku zamontowano też specjalne oznakowanie na poręczach.

 - Mają na to kowale kolory ułatwiające poruszanie się. Kiedyś była przyjęta pewna kolorystyka. Wiadomo było, że  klatka czerwona, klatka zielona… Dzieci wiedziały co to znaczy i  to oznakowanie zostało również przyjęte w pewnych ciągach komunikacyjnych, że trzymając się danego koloru wiedzą dokąd dojdą. Tu mówimy o dzieciach niedowidzących  w tym przypadku, a  dzieci niewidome no będą miały oznakowanie poprzez specjalne naklejki na poręczach.

Modernizacja obiektu właśnie się kończy, dawny klasztor cysterski staje się architektoniczną perełką.

- Dzisiaj po tych wszystkich inwestycjach mamy cały kompleks, bo tam oprócz zespołu pocysterskiego kościoła mamy budynki mieszkalne, mamy podjazd, mamy ogrodzenie, mamy park orientacji przestrzennej, mamy odtworzoną i przebudowaną starą stodołę, która jest salą gimnastyczną lub salą audiowizualną. Ten obiekt przez ostatnie 10, 12 lat zmienił kompletnie swój obraz.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Unii Europejskiej.