Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 5, data emisji: 24.06.2019 (poniedziałek), godz. 17:40

28.06.2019 14:31

Nowoczesna rehabilitacja dzieci chorych na Mózgowe Porażenie Dziecięce w powstającym na terenie Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego w Poznaniu

Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji Ortopedycznej

Dzieci chore na  Mózgowe Porażenie Dziecięce mogą liczyć na nowoczesną rehabilitację.

W Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu, dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej powstaje właśnie  Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. Ma być gotowe jesienią, ale już teraz chore dzieci mogą się ćwiczyć na wirtualnych bieżniach, czy przy pomocy egzoszkieletu. Tata 12-letniej Martyny mówi, że takie ćwiczenia dla jego córki to szansa na lepsze życie - dziewczynka do 6 roku życia w ogóle nie chodziła, dzięki intensywnym zabiegom dziś jest o niebo lepiej.

- Tak, dzisiaj chodzi, chodzi, chodzi co prawda za rękę lub o kuli lub ewentualnie o kijkach, no i tak, funkcjonuje sama i to jest, to jest fantastyczne. Tak, że pniemy się na tę górę. Kiedyś na ten szczyt wejdziemy i będzie ok.

W Wielkopolsce jest ponad 1000 dzieci z porażeniem mózgowym. Życie ich rodziców to ciągła walka o poprawę ich zdrowia. Zosia po urodzeniu była w bardzo ciężkim stanie, teraz dziewczynka ma 9 lat, a  jej mama mówi, że dzięki intensywnym ćwiczeniom to zupełnie inne dziecko. 

- Bo to jest dużo chodzenia, no i ona ma problemy z równowagą; to są na równowagę, właśnie żeby miała stopy przyklejone, żeby chodziła. Zosi się takie coś przydaje.

Z inicjatywą stworzenia centrum wyszedł profesor Marek Jóźwiak, szef Kliniki Ortopedii i Traumatologii.

- Widzi nas , przeszkody, widzi falującą łódź i musi utrzymać równowagę, na innym urządzeniu i więcej, my te gry, te programy możemy zmieniać. Każde z tych urządzeń ma kilkanaście do kilkudziesięciu różnych gier, których wykorzystanie doprowadza do tego, że to dziecko się nie znudzi. Te dzieci mają nie tylko się rehabilitować, ale maja się bawić podczas rehabilitacji.

Dotąd podobna rehabilitacja w Polsce była osiągalna jedynie na prywatnych, bardzo drogich turnusach. Dzięki Unii Europejskiej w Poznaniu taka pomoc jest już dostępna bezpłatnie. Szczegóły na stronie internetowej szpitala, a informacje telefoniczne pod nr  61 83 10 178.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.