Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 6, data emisji: 8.07.2019 (poniedziałek), godz. 17:40

16.07.2019 10:25

Szlak Piastowski - Modernizacja najstarszego w Polsce szlaku turystyki kulturowej.

Szlak Piastowski, znany wielu Wielkopolanom ze szkolnych wycieczek, zyskał nowe atrakcje. Ten najstarszy w Polsce szlak turystyki kulturowej ma dziś ponad 620 kilometrów i przebiega nie tylko przez województwo wielkopolskie, ale także kujawsko-pomorskie. 

Na Szlaku Piastowskim warto zwiedzać zabytki, które zyskały nowy blask dzięki unijnym funduszom - to między innymi baszta Dorotka w Kaliszu - opowiada Ewa Przydrożny, dyrektor biura Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. 

- Baszta Dorotka i przybasztowe mury - nazywa się to Centrum Kaliskich Baśni i Legend, czyli Baszta Dorotka, która stała sobie kiedyś bardzo smutno i właściwie poza tym, że była nie przyciągała niczym gości, w tej chwili otworzyła swoje wnętrze i pokazuje bardzo ciekawa historię Kalisza.

Wielką atrakcją Szlaku Piastowskiego jest Trakt Królewski w Gnieźnie. Sporym zaskoczeniem dla turystów jest to, że przewodnikami po trakcie jest 15 rzeźb królików.

- Warto pojechać i zobaczyć, bo króliki są przede wszystkim artystycznie pięknie wykonane. Każdy z nich opowiada jakąś bardzo ciekawa historię. Także naprawdę warto je śledzić za pomocą aplikacji, którą każdy turysta może sobie bezpłatnie ściągnąć, oprowadzają po mieście i uczą jego historii.

Wielkopolskę w pigułce zobaczymy w unowocześnionym skansenie miniatur w Pobiedziskach. Z kolei w Koninie warto zobaczyć Koniński Słup Drogowy, a w Pyzdrach stojący na rynku Drewniany Dom Podcieniowy.

W wyremontowanym właśnie domu historia Piastów miesza się z późniejszą historią miasteczka. Jak opowiada kustosz muzeum Michał Czerniak, Pyzdry były kiedyś jednym z największych miast Wielkopolski. 

- W tym budynku możemy zobaczyć zarówno piwnice, w których znajdują się te najstarsze ślady Piastów, a więc najstarsze ślady związane z miastem, jak i zobaczyć powyżej, to co też chronologicznie wręcz od  piwnic poprzez pozostałe pomieszczenia, możemy przejść do czasów, gdzie w tym mieście mieszkańcy żyli właśnie w tego typu domach, gdzie możemy zobaczyć izbę mieszczan.

Szlak Piastowski prowadzi przez miejsca, gdzie Polska miała swój początek. Przypomina historię niezwykłej dynastii i historyczne wydarzenia

- Niektóre znamy z historii. Być może już mgliście, natomiast tutaj będzie można tej historii dotknąć w sposób nowoczesny w sposób przyjazny. Także zapraszamy na szlak Piastowski.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.