Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 8, data emisji: 19.08.2019 (poniedziałek), godz. 17:40

22.08.2019 14:01

„Swarzędz adaptacja budynku remizy strażackiej na cele Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki”

Dawna remiza strażacka w Swarzędzu to dziś Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki. Dzięki unijnej dotacji przeprowadzono adaptację zniszczonego budynku, a miasto zyskało miejsce, w którym mieszkańcy mogą oglądać eksponaty mówiące o najważniejszych momentach z historii tej wielokulturowej miejscowości.

Swarzędz był znany w całej Polsce z pięknych mebli. W centrum można zobaczyć w jakich warunkach pracowali stolarze, a także obejrzeć szyldy ich warsztatów i dyplomy - mówi kierownik centrum Hanna Jałocha:

- Ten warsztat akurat jest mały, to jest taki bardziej uczniowski warsztat.

Z kolei tutaj mamy faktycznie duży, już prawdziwy, poważny warsztat stolarski. Nie był odnawiany specjalnie, żeby wyglądał tak jak prawdziwy w zakładzie stolarskim. No i mamy wyeksponowane narzędzia, właściwe eksponaty wszystkie pochodzą od darczyńców.

W centrum oprócz gablot z eksponatami są tez urządzenia multimedialne - można odbyć wirtualny spacer ulicami dawnego Swarzędza, na ekranie budować drewniane meble czy ubierać stroje z epoki. Budynek był remizą - jak opowiada Arkadiusz Nowacki - dodatkową multimedialną atrakcją jest gaszenie wirtualnego pożaru.

- Zakładamy gogle VR na głowę. Po czym pokazuje się nam wirtualne pomieszczenie, na wzór wieży strażackiej, w której się mieścimy. Mamy beczki, które, że tak powiem są podpalane wirtualnie, elektryczność i też elementy rur gazowych. Użytkownik to wszystko widzi. Widzi w czasie rzeczywistym swój ruch wirtualną gaśnicą. Pod tym przyciskiem tutaj mamy wodę, a pod bocznym piankę. 

W centrum można też poznać najsłynniejszych mieszkańców Swarzędza. Podróżnik Aleksander Doba podarował centrum swój dres i odsalarkę do wody, której używał podczas rejsu kajakiem przez Atlantyk, ale to nie koniec cennych pamiątek.

- Mamy kilku jeszcze innych znanych sportowców m.in. w naszej gminie mieszka pani Teresa Zarzeczańska-Różańska, która przekazała nam strój, w którym przepłynęła jako pierwsza Polka kanał La Manche w 1975 roku.

Centrum chętnie odwiedzają dzieci, oprócz zwiedzania ekspozycji mają tu lekcje muzealne i warsztaty. Centrum jest tez doskonale przygotowane na wizyty osób niepełnosprawnych - jest podjazd, winda, a ekspozycja jest tak przygotowana, żeby mogły się tam poruszać osoby na wózkach.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.