Zmieniamy Wielkopolskę

Odcinek nr 9, data emisji: poniedziałek 2 września 2019

23.09.2019 14:22

Profilaktyczny program szczepień przeciwko grypie w Metropolii Poznań”

Poznaniacy i mieszkańcy metropolii Poznań, którzy wykonują zawód wymagający kontaktu z dużą liczbą ludzi będą mieli darmowe szczepienia przeciwko grypie. Za pieniądze z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zostanie zaszczepionych 45 tysięcy osób.

Starosta Jan Grabkowski przekonuje, że dzięki szczepieniom możemy uniknąć wielu groźnych chorób.

- Warto o tym mówić, warto mówić, jaką wartością są szczepienia i możliwość tych szczepień po tym czasie kiedy ci ludzie, którzy negowali szczepienia, dochodzili do głosu i byli coraz bardziej widoczni, że w tej chwili no niech najlepiej zejdą do podziemia, bo to jest katastrofa dla społeczeństwa.

Szczepione przede wszystkim będą osoby w wieku 50-64 lata oraz młodsze – 25-49 lat – do punktów szczepień mogą się zgłaszać między innymi: sprzedawcy, kierowcy miejskich autobusów, nauczyciele, pracownicy służby zdrowia czy urzędnicy 

Tadeusz Czajka – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań podkreśla, że szczepienia przeciwko grypie przyniosą pracodawcom duże oszczędności.

- Dostrzegamy jak dosyć duża jest absencja, szczególnie w tym okresie jesienno-zimowym, kiedy  grypa szaleje, kiedy wiele jest zachorowań, kiedy ludzie przebywają na zwolnieniach lekarskich, w domach i kurują się, żeby dojść do należytej formy, a na pewno najlepszym rozwiązaniem jest, żeby się zabezpieczyć przed tą chorobą i być sprawnym i gotowym i że tak powiem, te zadania służbowe, zawodowe realizować bez zakłóceń.

Unia Europejska zapłaci też za akcję propagującą szczepienia. Starosta Jan Grabkowski:

- Zaszczepimy wiele osób i one w tym czasie będą bardziej bezpieczne i będą sprawne, będą chodziły do pracy, będą tworzyły wartość dodaną, ale też ich trochę nauczymy, bo jak ktoś się raz zaszczepi i przyniesie to efekt, to później będzie chciał sam.

Przeciwko grypie będzie można się szczepić w co najmniej 40 punktach zlokalizowanych w przychodniach na terenie metropolii Poznań. Punkty szczepień będą funkcjonować także w godzinach popołudniowych i w soboty. Chodzi o to, aby dostępność do szczepień była jak największa. Tylko w styczniu tego roku w Wielkopolsce odnotowano ponad 76 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - 545 osób wymagało hospitalizacji, a 2 zmarły.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.