30. rocznica wydania debiutanckiego albumu Tracy Chapman

07.04.2018 10:00

5 kwietnia 1988 roku, czyli 30 lat temu, ukazała się płyta, która wyniosła 24-letnią wówczas, pochodzącą z Cleveland w stanie Ohio Tracy Chapman na szczyty popularności.

Tracy Chapman

fot. ROBERT E KLEIN/ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS

Imienny album obdarzonej charakterystycznym niskim, przejmującym głosem wokalistki, kompozytorki i gitarzystki, tylko w USA sześciokrotnie pokrył się platyną. Zdobył też szczyty notowań płytowych po obu stronach Atlantyku.

Krążek "Tracy Chapman" to 11 piosenek o folkowej proweniencji, które Tracy nagrała w 1987 i 1988 roku w studiu Powertrax w Hollywood z Davidem Kershenbaumem za konsoletą, wspierana przez paru wybitnych muzyków sesyjnych, chociażby perkusjonistę Paulinho da Costę. Wśród kompozycji są wielkie przeboje artystki – "Fast Car", "Talkin' 'bout A Revolution" i "Baby Can I Hold You". Niesamowicie przejmująco i z ogromnym ładunkiem emocji zaśpiewane przez Amerykankę.

Od wszystkich utworów na albumie nie sposób się było uwolnić i po 30 latach od premiery, nic się w tej materii nie zmieniło.

Cała płyta zebrała doskonałe recenzje na całym świecie, a dzięki niej Tracy Chapman otrzymała aż sześć nominacji do Grammy, zabierając ostatecznie z gali trzy statuetki – za piosenkę "Fast Car" oraz dwie za album. Do dziś na całym świecie sprzedało się ponad 18 mln egzemplarzy debiutanckiego wydawnictwa artystki, której kariera trwa już ponad 32 lata. 

Źródło: materiały prasowe

Przeczytaj więcej