Imagine Dragons ambasadorami Ukrainy

06.08.2022 10:00

Jeden z najpopularniejszych zespołów na świecie, Imagine Dragons, będzie promować inicjatywę UNITED24 w celu zbierania funduszy na pomoc humanitarną. 22 lipca członkowie grupy spotkali się i omówili przyszłą współpracę z platformą podczas rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Imagine Dragons

fot. materiały promocyjne

Laureaci nagrody Grammy mają długą, serdeczną więź ze swoją ukraińską publicznością. W 2018 roku po raz pierwszy odwiedzili Ukrainę: bilety na Stadion Olimpijski w Kijowie wyprzedały się w kilka dni. Grupa miała w planach powrócić do kraju 3 czerwca, ale koncert został odwołany z powodu rosyjskiej inwazji. Artyści natychmiast odwołali także planowany występ w Federacji Rosyjskiej i zakazali wydawania tam swojej dyskografii. Dodatkowo amerykański zespół wspierał Ukrainę, występując na koncercie Save Ukraine. Podczas tegorocznej europejskiej trasy wokalista grupy, Dan Reynolds, rzadko był widziany bez ukraińskiej flagi – wielokrotnie dedykował Ukrainie piosenki.

Dan Reynolds powiedział podczas internetowej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim: – Kochamy ukraiński naród i chcemy pomóc w każdy możliwy sposób. Tego rodzaju niesprawiedliwości można pokonać tylko wtedy, gdy ludzie z całego świata się zjednoczą. Wspieramy pięknych obywateli Ukrainy i ich odważnego przywódcę prezydenta Zełenskiego. Będziemy współpracować z UNITED24 i lokalnymi przywódcami, aby znajdować kolejne sposoby na podnoszenie świadomości i zbierać fundusze aż do zakończenia tej niesprawiedliwej wojny. Z niecierpliwością czekamy na dzień, w którym będziemy mogli ponownie zagrać w Kijowie i świętować wolność, życie i muzykę z prężnym i silnym narodem Ukrainy.

– W 2018 roku po raz pierwszy odwiedziliście nasz kraj. W 2022 nadal robicie wszystko, aby głos Ukrainy był słyszany na całym świecie. Dziękujemy wam za to – wyraził swoje uznanie prezydent Zełenski.

Pierwszym projektem, który zespół będzie wspierał w ramach współpracy, jest zbiórka pieniędzy na ambulanse, zainicjowana przez pierwszą damę Ukrainy Ołenę Zełeńską. Pojazdy są wyposażone we wszystko, co jest potrzebne do transportu ciężko rannych: butle z tlenem, kardiomonitory, defibrylatory, elektrokardiografy i urządzenia ALV. Przybliżony koszt jednej karetki typu C to 100 tysięcy euro.

Imagine Dragons dołączyli do legendarnego piłkarza Andrija Szewczenki, wybitnej tenisistki Eliny Svitoliny i amerykańskiego aktora Lieva Schreibera, którzy już pomagają platformie w zbieraniu funduszy dla Ukrainy. Kolejny ambasador zostanie ogłoszony w nadchodzącym tygodniu.

Imagine Dragons mają na koncie ponad 66 mln sprzedanych egzemplarzy albumów, 55 mln sprzedanych utworów cyfrowych i ponad 108 mld streamów. Grupa okazała się najpopularniejszym zespołem rockowym minionej dekady, całkowicie przekształcając gatunek. Wszystkie rockowe kawałki, które trafiły do Top 3 zestawienia Billboard Hot 100, zostały nagrane właśnie przez Imagine Dragons: „Believer”, „Thunder” oraz „Radioactive”.

Źródło: informacja prasowa