Jak powstały najpopularniejsze świąteczne przeboje?

24.12.2018 09:00

Każdy z nas ma swój ulubiony utwór świąteczny. Jedni nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez „Last Christmas”, inni wolą „All I Want For Christmas Is You”. A jakie są historie związane z tworzeniem tych piosenek? 

Jak powstały najpopularniejsze świąteczne przeboje?

fot. pixabay.com

Last Christmas – Wham!

Utwór ukazał się w 1984 roku. Piosenka nigdy nie dotarła do 1. miejsca brytyjskiej listy przebojów, co może zaskakiwać, zważywszy na popularność tej kompozycji. Teledysk do „Last Christmas” został nakręcony w Szwajcarii. Co ciekawe, jest to ostatni klip, w którym możemy zobaczyć George’a Michaela bez brody.

All I Want For Christmas Is You – Mariah Carey

Piosenkę napisała i skomponowała Mariah Carey wraz z Walterem Afanasieffem. Utwór znalazł się na świątecznym ablumie pt. „Merry Christmas”. Krążek ukazał się w 1994 roku. Co ciekawe, do piosenki powstały dwa teledyski. Pierwszy z nich nakręcono w 1993 roku. W klipie wokalistka przygotowuje się do Świąt, a następnie bawi się na śniegu. Druga wersja video jest czarno-biała. 

Do They Know It’s Christmas – Band Aid

Piosenkę napisali Bob Geldof i Midge Ure w 1984 roku. Do jej zaśpiewania zaprosili wielu znanych na całym świecie artystów. Wśród nich był Boy George z Culture Club. W dniu, kiedy miał on nagrać swoje partie wokalne, przebywał w Nowym Jorku. Muzyk zaspał na samolot i aby się nie spóźnić, musiał wynająć Concorde’a.

Driving Home for Christmas – Chris Rea

Utwór ukazał się w 1986 roku. Skomponował go Chris Rea. Piosenka powstała w czasie podróży z Londynu, kiedy wraz z żoną utknął w ogromnym korku. Jechał wtedy do Middlesborough.

Happy Xmas (War Is Over) – John Lennon

Nie jest to piosenka o świętach, a protest song. Yoko Ono i John Lennon sprzeciwiali się wojnie w Wietnamie i właśnie w ten sposób chcieli wyrazić swoje niezadowolenie.

Mistletoe And Wine – Cliff Richard

Utwór powstał na potrzeby musicalu „Scraps”, który był adaptacją baśni Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Po raz pierwszy sztukę można było zobaczyć w 1976 roku. Kilka lat później powstała filmowa adaptacja sztuki, w której piosenkę „Mistletoe And Wine” zaśpiewała Twiggy, która wcieliła się w rolę prostytutki.

Którą piosenką lubicie najbardziej?

Przeczytaj więcej