Kayah w nowej wersji utworu „Po co” nagranej specjalnie dla Słuchaczy Meloradia

26.03.2018 12:11

W poniedziałek - 26 marca - w samo południe w Meloradiu odbyła się premiera nowej akustycznej wersji przeboju „Po co”, którą Kayah nagrała specjalnie dla Was.

Kayah

fot. Bartosz KRUPA/EAST NEWS

Nowa wersja utworu „Po co” trafia do Słuchaczy niemal dokładnie rok po premierze oryginału. Kayah nagrała utwór specjalnie dla naszych Słuchaczy, do czego nie trzeba było jej długo namawiać.

"

Nie trzeba było mnie długo namawiać, dlatego że ta nowa wersja ma swój konkretny cel. Jest nim podkreślenie mojego związku emocjonalnego z Meloradiem. Chciałam, żeby Meloradio miało swoją własną wersję tej piosenki, pasującą do tego, co można w nim usłyszeć, ale także do takiego meloradiowego zamysłu – aby ludziom dawać mnóstwo ciepła, spokoju. Więc powstała wersja akustyczna, bardzo pozytywna, leciutka, przyjemna. Mam nadzieje, że Ci którzy przyzwyczaili się do pierwotnej wersji tę także polubią. Wydaje mi się, że to jest bardzo fajna zmiana - mówi Kayah.

"

Prace nad piosenką trwały kilka tygodni. Zanim powstała ostateczna, nowa wersja „Po co” powstało kilka innych, różniących się od siebie. Jak mówi Kayah to dlatego, że także muzykom pracującym w studiu nagraniowym nie łatwo było uciec od znanego już oryginału… 

"

Tak, to prawda, a to wszystko dlatego, że my także jesteśmy przyzwyczajeni do pierwotnej wersji, więc naprawdę musieliśmy przymierzyć się z wielu stron, aby być do końca pewnymi, że to jest właściwy kierunek. Ta harmonia, której użył Idan do stworzenia tej piosenki, powiedziałabym - żydowska harmonia - w momencie, kiedy zwolniliśmy tempo i dodaliśmy inne instrumenty, nagle zaczęła brzmieć smutno, a przecież właśnie nie o to chodziło. Także musieliśmy głównie powalczyć z tym problemem. No, ale wszystko się udało, efekt jest dla mnie bardzo zadowalający i szczerze powiedziawszy chyba wolę właśnie tę nową wersję - przyznaje.

"

Kompozytorem muzyki do „Po co” jest izraelski muzyk Idan Raichel, który, kiedy dowiedział się, że powstaje nowa wersja jego utworu, nie miał nic przeciwko.

"

Idan Raichel jest izraelskim artystą, który – podobnie jak ja – pragnie łączyć ludzi muzyką. Łączy wiele kultur, jest bardzo znaną postacią nie tylko w Izraelu, ale w ogóle w świecie jazzu na świecie, więc to też ogromny zaszczyt dla mnie, że chciał podzielić się tą kompozycją ze mną. No i cieszy mnie także, że na pytanie, czy zgadza się na nową wersję naszej piosenki, tylko przyklasnął w dłonie. Więc wszystko poszło jak po maśle! - dodaje Kayah.

"

Posłuchajcie całej rozmowy Małgosi Kościelniak z Kayah tuż przed premierą piosenki.

Nową wersję „Po co” będziecie mogli usłyszeć jeszcze wiele razy na antenie Meloradia. Wkrótce odbędzie się również premiera teledysku do tej kompozycji. Bądźcie z nami! 

Przeczytaj więcej