Moby prezentuje album „Resound NYC”

21.05.2023 10:15

Dwudziesty studyjny album innowatora muzyki pop odzwierciedla prawdopodobnie najbardziej definiujący artystycznie okres w muzycznym życiu Moby'ego, czas jego działalności w Nowym Jorku.

Moby

fot. materiały promocyjne

Kontynuując sukces pierwszego dla Deutsche Grammophon albumu „Reprise” (maj 2021), na którym gościli m.in. Kris Kristofferson, Mark Lanegan, Jim James i Skylar Grey, Moby na nowo aranżuje piętnaście swoich najbardziej kultowych utworów napisanych lub nagranych w Nowym Jorku w latach 1994-2010, z gościnnym udziałem takich wokalistów jak Gregory Porter, Ricky Wilson (Kaiser Chiefs), Margo Timmins czy Amythyst Kiah. Usłyszymy też nowe niejako głosy, Moby odkrył P.T. Banksa śpiewającego w zespole weselnym w Teksasie, a sędziwy ojciec olśniewającej Danielle Ponder dołącza do niej w remake’u utworu „Run On”.

W latach 90. Moby był DJ-em, a w 1999 roku jego przełomowy album „Play” stał się nie tylko komercyjnym sukcesem, ale i globalnym fenomenem. Moby miał już na swoim koncie przeboje „Go”, „Feeling So Real” i swoją wersję „James Bond Theme”. Był proszony o remiksowanie wielu nagrań, od utworów Michaela Jacksona po Freddiego Mercury’ego, ale to hit „Play” zmienił wszystko. Kiedy wkroczyliśmy w nowe tysiąclecie, to właśnie on stworzył niejako na nowo muzykę elektroniczną.

– Zanim odkryłem punk rock, wychowałem się na klasycznym rocku – mówi Moby. – Mój pierwszy koncert to Yes w Madison Square Garden w 1978 roku. Niesamowite było wrócić do moich piosenek i zobaczyć, czy odnajdą się w bardziej tradycyjnym, nieelektronicznym, orkiestrowym środowisku dźwiękowym.

Powrót do muzycznej przeszłości zaowocował albumem pełnym porywającej muzyki, klasycznych remiksów kultowych piosenek, po raz kolejny przypominając nam o niesamowitym znaczeniu muzycznego talentu Moby’ego.

– Orkiestra może być wszystkim, może być czymkolwiek kompozytor chce, aby była – mówi Moby. – Więc zamiast traktować każdy utwór tak samo, w pewnym sensie zbudowałem orkiestrowe podejście dla każdej piosenki osobno.

Na „Resound NYC” Moby rozważa nie tylko ewolucję swojej twórczości, ale także czas, miejsce oraz przemiany otaczającego nas świata:

– Kiedy myślisz o latach 90. to Bill Clinton był prezydentem, scena rave była tym utopijnym, idyllicznym światem, Związek Radziecki się skończył, zmiany klimatyczne były tylko pomysłem na książkę, którą miał napisać Al Gore. Wtedy tworzenie muzyki było świętowaniem potencjału, jaki miał nasz świat, nasza kultura. Teraz jest niemal schronieniem w przerażającym i apokaliptycznym świecie.

„Resound NYC” – lista utworów:

1. In My Heart ft. Gregory Porter

2. Extreme Ways ft. The Temper Trap

3. South Side ft. Ricky Wilson 

4. Flower (Find My Baby) ft. Amythyst Kiah

5. In This World ft. Marisha Wallace 

6. Helpless ft. Margo Timmins, Damien Jurado

7. Signs Of Love

8. Perfect Life ft. Ricky Wilson 

9. When It’s Cold I’d Like To Die ft. P.T. Banks

10. Slipping Away 

11. Second Cool Hive ft. OUM, Sarah Willis

12. Hyenas

13. Last Night

14. Run On ft. Danielle Ponder, Elijah Ponder

15. Walk With Me ft. Lady Blackbird 

Źródło: informacja prasowa