Odrodzenie Beyoncé. Nowy album „RENAISSANCE”

01.08.2022 10:16

Beyoncé prezentuje swój siódmy album studyjny. „RENAISSANCE” pojawia się sześć lat po tym, jak w 2016 roku artystka zaskoczyła wszystkich popularną na całym świecie „LEMONADE”.

Beyoncé

fot. materiały promocyjne

Pomysłodawczyni formatu wizualnych albumów tym razem daje fanom możliwość nieograniczonego poruszania się w ich ekspansywnej podróży. To szansa, aby być słuchaczem, a nie widzem, jednocześnie chłonąc każdy klejnot tej nieskazitelnej produkcji. Podczas, gdy pierwszy singiel „BREAK MY SOUL” pojawił się z minimalistycznym wideo z tekstem, wydanie „RENAISSANCE” bez wizualizacji jest kolejnym zmieniającym kulturę posunięciem artystki.

„RENAISSANCE” był najbardziej oczekiwanym albumem roku — 15 czerwca artystka powiadomiła swoich fanów o nowej muzyce poprzez aktualizację bio w mediach społecznościowych. Kontynuowała niekonwencjonalną promocję wydając „BREAK MY SOUL” o północy w letnie przesilenie. Uzależniający singiel natychmiast został uznany za piosenkę lata i hymn pokolenia.

Pełen porywających hymnów „RENAISSANCE” jest kulminacją wolności i ucieczki. Wyjątkową intencją albumu było stworzenie muzyki, która porwie duszę i zachęci do tańca. To celebracja ery klubów, w której każdy, kto czuł się jak outsider, tworzył społeczność poszukiwaczy wolności i twórczo wyrażał się poprzez rytm. Magia „RENAISSANCE” tkwi także we wzniosłym wokalu Beyoncé, który stanowi ramę dla odważnych i niezwykle aktualnych tekstów.

Choć wizualizacje zaplanowano na późniejszy termin, album zawiera rozbudowane menu formatów, które zachwyci fanów i kolekcjonerów. Sklep Beyoncé oferuje „RENAISSANCE” na CD, w formacie cyfrowym, na limitowanym winylu oraz w czterech pudełkach, które zawierają koszulkę i płytę CD. Ponadto przełomowy singiel „BREAK MY SOUL” jest dostępny a cappella i w wersji instrumentalnej. Wraz z wydaniem albumu pojawia się także luksusowy winyl, który zawiera dwie płyty, 36-stronicową książeczkę i składany plakat kolekcjonerski. 

Beyoncé nagrała album w trakcie pandemii, pracując nad nim przez prawie trzy lata. Jak podkreśla, cisza tamtych czasów pozwoliła jej dotrzeć do jej najbardziej kreatywnego ja. „Stworzenie tego albumu dało mi miejsce, w którym mogłam marzyć i znaleźć ucieczkę w strasznym dla świata czasie” – mówi Beyoncé. – „Dzięki temu czułam się wolna i chętna przygód w momencie, gdy niewiele się działo. Moim zamiarem było stworzenie bezpiecznego miejsca bez osądu. To miejsce, w którym można uwolnić się od perfekcjonizmu i przemyśleń. Miejsce, w którym można krzyczeć i czuć wolność. To była piękna podróż.”

Jak pisze „The Times of London”, Beyoncé „na nowo odkrywa muzykę”. Poza artystką nad albumem pracowali The-Dream, Nile Rodgers, NOVA, NO ID, Raphael Saadiq, Mike Dean, Honey Dijon, Chris Penny, Luke Solomon, Skrillex, Beam, Big Freedia, Grace Jones i Tems.

Lista utworów „RENAISSANCE”:
1. I’M THAT GIRL
2.COZY
3. ALIEN SUPERSTAR
4. CUFF IT
5. ENERGY (FEAT. BEAM)
6. BREAK MY SOUL
7. CHURCH GIRL
8. PLASTIC OFF THE SOFA
9. VIRGO’S GROOVE
10. MOVE (FEAT. GRACE JONES, TEMS)
11. HEATED
12. THIQUE
13. ALL UP IN YOUR MIND
14. AMERICA HAS A PROBLEM
15. PURE/HONEY
16. SUMMER RENAISSANCE

Źródło: informacja prasowa