Ubezpieczenie OC na raty – warto, czy lepiej zapłacić całość?

04.11.2019 10:56

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne dla wielu kierowców stanowi spore obciążenie. Dlatego niektórzy poszukując ofert, w ramach których mogą rozłożyć płatność na raty. Czy takie rozwiązanie jest korzystne? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Ubezpieczenie OC na raty – warto, czy lepiej zapłacić całość?

686 zł – tyle wynosi średnia wysokość obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w III kwartale 2019 roku. Mieszkańcy niektórych miast (np. Wrocławia, Warszawy) muszą zapłacić znacznie więcej. Kwoty sięgające rzędu ponad 900 zł stanowią spore obciążenie domowego budżetu, stąd rosnące zainteresowanie możliwością rozłożenia polisy OC na raty.

Ubezpieczyciele rozkładają OC na raty, ale…

… nie robią tego chętnie. Powód jest prozaiczny – zapłata choćby częściowej składki zapewnia ochronę ubezpieczeniową. Tymczasem towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma pewności, że kierowca ureguluje kolejną część zobowiązania. Gdy dojdzie więc do szkody, ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie.

Płatność OC w ratach jest obarczone sporym ryzykiem finansowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczyciel nie ma prawa wypowiedzieć OC z powodu braku płatności kolejnej raty.

Ile rat wybrać?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych daje możliwość rozłożenia OC na dwie raty – jedna płatna jest w momencie podpisywania umowy, a druga po 6 miesiącach. Chociaż to spore ułatwienie, dla wielu kierowców nadal będzie stanowić spory wydatek.

Dlatego ubezpieczenie OC na raty można rozłożyć na 12 miesięcznych płatności. Taką możliwość daje m.in. call center Rankomat. Aby skorzystać z takiej możliwości, należy dokonać porównania ofert za pośrednictwem tego serwisu, a następnie zamówić kontakt z doradcą. Potem nie pozostaje nic innego jak postępować zgodnie ze wskazówkami.

Kiedy przydaje się OC na raty?

OC na raty to świetne rozwiązanie dla osób, które:

  • są w stanie zapłacić więcej za ubezpieczenie OC (chodzi o sumaryczny koszt wszystkich rat),
  • nie chcą obciążać domowych finansów płatnością jednorazową,
  • chcą mieć pewność, że nie dojdzie do przerwania ciągłości ubezpieczeniowej z powodu nieopłacenia wysokiej składki.

Warto pamiętać, że możliwość rozłożenia płatności na raty obowiązuje niezależnie od wysokości składki. Jeśli więc wybierasz najtańsze ubezpieczenie samochodu na Rankomat.pl, możesz skorzystać z takiej opcji. Musisz jednak liczyć się z tym, że całkowita kwota do zapłaty będzie wyższa w porównaniu z płatnością jednorazową.

Przeczytaj więcej