Utwór "Over the Rainbow" z miliardem wyświetleń

08.01.2021 10:00

Wielki hawajski muzyk Israel „Iz” Kamakawiwoʻole i jego cover piosenki, pt. "Over the Rainbow" przebił magiczną granicę miliarda wyświetleń w serwisie YouTube.

Israel „Iz” Kamakawiwoʻole

fot. YouTube

Pewnie nie wszyscy o tym wiedzą, ale "Over the Rainbow" to klasyczna ballada stworzona już w 1939 roku przez Harolda Arlena i E.Y. Harburga do filmu "Czarnoksiężnik z Oz". Utwór stał się rozpoznawalny po tym jak we wspomnianym obrazie wykonała go amerykańska aktorka Judy Garland.

Jednak gdyby nie Israel „Iz” Kamakawiwoʻole nie byłoby tej najpopularniejszej wersji piosenki. Pochodzący z albumu "Facing Future" z 1993 roku cover do dziś nuci mnóstwo osób. "Wielki Olbrzym" zapisał się także w pamięci fanów swoją niezwykle spokojną interpretacją utworu a także delikatną grą na ukulele.

Słowa ballady opowiadają o pragnieniu dorastającej dziewczyny i ucieczce z beznadziejnego chaosu aktualnego świata do jasnego, nowego miejsca ponad tęczą. Według wyliczeń największego serwisu internetowego z filmami w ciągu ostatnich 12 miesięcy teledysk miał średnio ponad 500 000 wyświetleń dziennie. Niestety o swoim sukcesie nie dowie się sam wokalista, a to dlatego że w 1997 roku Israel „Iz” Kamakawiwoʻole zmarł z powodu chorób związanych ze skrajną otyłością.

Przeczytaj więcej