Winyl wyprzedza CD wielkością sprzedaży

13.09.2019 10:00

Recording Industry Association of America poinformowała, że pierwszy raz od 1986 roku sprzedaż winyli może być większa od sprzedaży płyt CD.

Winyle

fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Rok temu (2018) Zrzeszenie Amerykańskich Wydawców Muzyki wydało raport, w którym oznajmiło, że sprzedaż CD spada trzykrotnie szybciej niż sprzedaż winyli wzrasta. Od tamtej chwili można było się domyślać, że niedługo płyty CD zejdą na drugi plan. Nikt się jednak nie spodziewał, że stanie się to tak szybko - w końcu od 30 lat król rynku fizycznych nośników muzyki pozostawał tylko jeden.

Nowy raport RIAA informuje nas, że w pierwszej połowie 2019 roku płyty winylowe zarobiły nieco ponad 224 miliony dolarów. Liczba ta jest mocno zbliżona do zarobków płyt CD, które wynoszą niecałe 248 milionów. Dodatkowo, w drugiej połowie 2018 roku i pierwszej połowie roku obecnego przychody z winylu wzrosły o 12%, podczas gdy wielkość sprzedaży CD prawie się nie zmieniła. Jeżeli sytuacja na rynku muzycznym się utrzyma, czarne krążki znowu wespną się na szczyt. Nie ma się co dziwić, że fani muzyki je uwielbiają, ponieważ nie tylko ładnie się prezentują, ale mają też znakomitą jakość dźwięku.  

 

Przeczytaj więcej